Trening TBC

Skrót TBC oznacza trening Total Body Conditioning, który polega na modelowaniu wszystkich partii ciała. Przeznaczony jest zarówno dla osób zaprawionych w ćwiczeniach, jak i dla debiutantów. Aerobik TBC nie tylko wzmacnia mięśnie i ogólną kondycję, ale również zwiększą wydolność oddechową oraz intensywnie spala tkankę tłuszczową.

lynnejordaan.wix.com

Trening TBC wykonywany jest w rytm muzyki. Stopień trudności zarówno ćwiczeń, jak i poszczególnych elementów składających się na choreografię nie jest wysoki. Osoby trenujące TBC mogą go dowolnie modyfikować poprzez zwiększanie obciążenia lub wybór bardziej skomplikowanego wariantu. Kobiety, które zaczęły przygodę z fitnessem od zajęć Total Body Conditioning, nie tylko zdobyły upragnioną sylwetkę, ale jak same mówią, rozpoczęły zdrowy tryb życia. Zajęcia TBC przyśpieszają przemianę materii – w trakcie godzinnego treningu można spalić nawet 600 kcal. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń zapobiega osteoporozie oraz poprawia koordynację ruchową. Przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Stanowią bezpieczną i niezbyt forsowną formę aktywności fizycznej, dlatego nie nakładają ograniczeń wiekowych. Z zalet TBC mogą korzystać nawet osoby, które mają problemy z kręgosłupem, ponieważ wiele ćwiczeń wykonywanych jest na piłce rehabilitacyjnej.

Na czym polegają ćwiczenia TBC?

TBC jest treningiem ogólnorozwojowym. Zajęcia rozpoczynają się 10-minutową rozgrzewką, która składa się z kilku prostych kroków oraz przygotowuje mięśnie do wysiłku. Zasadnicza część TBC opiera się na niesprawiających trudności układach choreograficznych oraz na zestawie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, pośladków, nóg, ramion i pleców. Większość z nich nie wymaga użycia sprzętu, wykorzystujemy jedynie ciężar własnego ciała. Wykonuje się je zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. Istotne jest to, że nie powodują nadmiernego obciążenia kręgosłupa. W celu wzmocnienia partii całego ciała stosowane są ćwiczenia z użyciem hantli, stepu, piłki, tubingu (gumka z rączką), elastycznych taśm, sztang oraz tzw. zajączków (obciążenia na nogi). Ostatni etap treningu polega na uspokojeniu i odprężeniu organizmu oraz zniwelowaniu napięć mięśniowych, dlatego kończy się zazwyczaj kilkuminutowym stretchingiem.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ