Trening Tabata

Tabata jest kilkuminutowym interwałowym treningiem metabolicznym. W odróżnieniu od większości metod, angażuje kilka partii mięśni jednocześnie, dzięki czemu przyśpiesza procesy przemiany materii oraz intensywnie spala tkankę tłuszczową.

www.goodhousekeeping.com

Twórcą tej metody jest pracujący w National Institute of Fitness and Sports w Tokio – dr Izumi Tabata. Skonstruowany prawie 2o lat temu trening przeznaczony był dla trenujących do olimpiady sportowców. Metoda z czasem zyskała jednak większą grupę odbiorców, którym zależy na poprawie wyników i wydolności organizmu. Ćwiczenia wykonywane są przy obciążeniu własnego ciała i powtarzane 2-3 razy w tygodniu.

Przykładowy trening

Każda sesja ćwiczeń trwa 4 minuty, dlatego warto mierzyć czas stoperem. Przed jej rozpoczęciem wykonuje się rozgrzewkę, na którą mogą składać się skłony, wyprosty, przysiady lub pajacyki. W określonym czasie trzeba wykonać jak największą liczbę powtórzeń. Ćwiczenia rozłożone są na cztery jednominutowe rundy.

I starcie

W trakcie pierwszych 20 sekund wykonuj brzuszki. Kolejne 10 sekund przypada na odpoczynek. Pomiędzy 30 a 5o sekundą powinnaś zrobić jak najwięcej przeciwnych brzuszków. Ostatnie 10 sekund z pierwszej rundy wykorzystaj na przerwę.

II starcie

Zacznij od robienia pompek. Poświęć na nie 2o sekund. Tak jak w poprzedniej rundzie teraz następuje 10 sekund odpoczynku, po którym przez kolejne 20 sekund wykonuj burpees. W tym celu przyjmij pozycję jak do przysiadu, z dłońmi ustawionymi na podłodze. Następnie zrób wykop nóg do tyłu, tak jakbyś miała zamiar wykonywać pompki. Ta część również kończy się przerwą.

III starcie

Pierwsze 20 sekund powinnaś wykonywać przysiady z wyskokiem, po których odpoczywasz 10 sekund. Czas od 30 do 50 sekundy również przypada na przysiady, ale z hantlami. Kolejną rundę poprzedza oczywiście 10 sekund przerwy.

IV starcie

Ostatnią minutę rozpocznij od 20 sekund skakania na skakance. Standardowo następuje teraz 10 sekund odpoczynku, po którym przez 20 sekund wykonaj jak najwięcej przysiadów z podskokiem. Całą sesję kończy odpoczynek.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ