Trening cykliczny

stomach.jpgTrening obwodowy – inaczej trening cykliczny. Cechuje go różnorodność ćwiczeń i stosowanie przez zawodowych sportowców, a także przez inne osoby w domu. Skierowany do tych, którzy chcą szybko spalić tłuszcz, lub zwiększyć masę mięśniową.

Trening ten sprzyja ogólnej poprawie kondycji fizycznej i wytrzymałości organizmu. Przy spalaniu kilogramów należy ukierunkować się na ćwiczenia aerobowe, natomiast przy osiąganiu większej masy mięśniowej zadbać m.in. o większe obciążenie.

Zalecany jest  kobietom, ze względu na dobre modelowanie sylwetki i skuteczną walkę z cellulitem, ale panowie po treningach też się nie skarżą. Wręcz przeciwnie, chwalą je, i zachęcają innych. 

Dzięki niemu można poprawić działanie układu krążeniowo-oddechowego, jak i układu mięśniowego. Polega na nieprzerwanym wykonaniu od 8 do 15 ćwiczeń. Trening cykliczny ma swoją podstawę, za pomocą której można dopasować ćwiczenia do własnych potrzeb. Przed jego rozpoczęciem należy zadbać o mięśnie i je rozgrzać. Dobrze, jeśli wybrane ćwiczenia wykonywało się już wcześniej pod okiem trenera. Oddala to od widma kontuzji, a jednocześnie daje możliwość lepszego i efektywniejszego trenowania.

Obwód to cykl wszystkich ćwiczeń, ważne, aby znajdowały się w nim na każdą partię ciała i mięśni. Każde z nich zajmuje ok. 1-2 minuty. Między ćwiczeniami można tylko przechodzić z pozycji do pozycji. Nie ma mowy o zatrzymywaniu się, piciu i zastanawianiu „co by tu dalej porobić”. Warto spisać wszystkie ćwiczenia i płynnie przechodzić od jednego do drugiego. Zaleca się jednak, takie ich ustawienie, aby przechodzić od ciężkich, przez średnio wymagające do najlżejszych.

Sama liczba wykonywanych obwodów nie ma znaczenia. Może trwać od 10 do 15 minut jeden. Trzeba jednak pamiętać, że jak już się zaczęło kolejny, to należy go skończyć. Cykl należy wręcz uznać za jedno ćwiczenie, którego nie da się podzielić. 

Trening obwodowy trzeba stosować minimum 2 razy w tygodniu. Są tacy, którzy trenują kilka razy dzień w dzień, jednak wymaga to naprawdę wprawy i mocnego ciała. Nie warto robić nic wbrew niemu.

Standardowa kolejność ćwiczeń plus ewentualne propozycje:

  1. 1.Mięśnie brzucha – spięcia brzucha wykonywane na macie.
  2. 2.Mięśnie klatki piersiowej – pompki.
  3. 3.Mięśnie naramienne – barki. W tym wypadku polecane jest ćwiczenie sztangielkami nad głową.
  4. 4.Bicepsy – uginanie ramion ze sztangielkami.
  5. 5.Tricepsy – pompki na poręczach lub w oparciu na ławeczce (na początek przydałaby się asekuracja drugiej osoby).
  6. 6.Mięśnie pleców – tzw. wiosłowanie lub podciąganie na drążku.
  7. 7.Mięśnie łydek – wspięcia na palce.

Trening ma tę zaletę, że nie trzeba ćwiczyć w określonym czasie. Jest to szybkie i efektywne połączenie ćwiczeń siłowych i cardio, co daje bardzo dobre rezultaty. Dzięki dobieranym przez siebie ćwiczeniom, można je dopasować do własnych oczekiwań. Sprawi to, na pewno, większą satysfakcję. Trening aerobowy stanowi efektywną metodę zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Renata Gołąbiewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ