4 pomysły na niskobudżetowy trening

Rozpoczyna się wiosna, a to oznacza, że tak naprawdę zostało nam kilkanaście ostatnich tygodni na poprawienie swojego ciała i zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Czas wziąć się do roboty! Co jeśli jednak nie masz funduszy, aby wykupywać karnet na siłownię albo zajęcia z osobistym trenerem? Podpowiadamy!

4 sposoby na niskobudżetowy trening

Trening w domu

Technologia poszła do przodu i teraz możesz poprawić swoją kondycję nie wychodząc z domu. Najlepsi trenerzy i trenerki z Polski i ze świata, przygotowują zestawy ćwiczeń, które umieszczają w sieci za darmo. Poza tym możesz również poskakać na skakance, czy wkonać zestaw ćwiczeń siłowych. Mowa tutaj oczywiście o takich jak pompki czy brzuszki, które można zrobić niemal w każdym pomieszczeniu. Do ćwiczeń siłowych możesz wykorzystać też przedmioty codziennego użytku. Panie najczęściej wybierają butelki z wodą. Schody świetnie sprawdzą się w roli stepów. Trenując w domu również należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego zrób sobie miejsce do ćwiczeń, załóż odpowiednie obuwie lub skarpetki antypoślizgowe.

Bieganie

To chyba najtańsza forma aktywności fizycznej. Oczywiście pomijając obuwie i ubrania, choć niektórzy upierają się, że wystarczą nawet zwykłe trampki. Biegać możesz wszędzie i to za darmo. Jest to doskonały trening na spalanie tkanki tłuszczowej! Poza tym wzmacnia naszą wytrzymałość i wydolność organizmu. Dodatkowo możesz uprawiać bieganie w grupie, z przyjaciółmi lub partnerem/partnerką. Niektórzy narzekają na to, że jest to monotonny sport, ale można go urozmaicać na różne sposoby, np. zmieniając lokalizację. Zanim jednak rozpoczniesz bieganie warto skonsultować się z lekarzem, który powie ci czy na pewno jest to sport dla ciebie.

Warto też zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane buty do biegania oraz zadbać o prawidłową technikę biegu, uwzględniającą takie kwestie, jak właściwe stawianie stóp, pracę rąk, długość kroku, czy oddychanie. Pozwoli to na zapobieganie niepotrzebnym kontuzjom, które niestety są codziennością, zwłaszcza u początkujących biegaczy – mówi Dawid Lewandowski, organizator cyklu miejskich biegów z przeszkodami Survival Race.

Siłownia na powietrzu

Coraz więcej miast oferuje swoim mieszkańcom siłownie na powietrzu. Zazwyczaj zlokalizowane są one w pobliżu placów zabaw lub przy osiedlach. Najczęściej są one budowane z budżetu miasta i znajduje się tam naprawdę profesjonalny sprzęt. Dodatkowo do każdej maszyny jest obrazek i instrukcja, jak ćwiczyć, aby nie zrobić sobie krzywdy. To świetne miejsce, jeśli chcesz potrenować w lato na świeżym powietrzu. Jedynym minusem jest to, że nie ma na miejscu fachowca, który ci doradzi i podpowie, jaki trening wykonywać. Ale na to może zaradzić następne rozwiąznie.

Darmowy trener personalny

Myślałaś, że coś takiego nie istnieje? Byłaś w błędzie! W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych planów treningowych oraz filmiki instruktażowe, jak każde ćwiczenie wykonać. I co więcej nie płacisz za to absolutnie nic.

Warto też dobrać plany treningowe do naszych predyspozycji fizycznych – będziemy mieli wówczas pewność, że treningi są odpowiednio rozplanowane, nie ma ryzyka przetrenowania lub urazu, oraz, że przy konsekwencji z naszej strony osiągniemy zakładane rezultaty. Dla przykładu, wirtualny trener dostępny na stronie naszego biegu uwzględnia zestawy dla bardziej, jak i mniej zaawansowanych miłośników aktywności fizycznej – mówi Dawid Lewandowski z Survival Race.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ