Top 6 filmów o modzie

prada life4styleTopowe modelki, najlepsi projektanci i wybitni dziennikarze. Świat mody jest ogromny i zawiły, jednak tak wiele osób chce do niego należeć. Specjalnie dla miłośników haute couture, prezentujemy ranking Top 6 filmów o modzie. Musisz je zobaczyć!

Wrześniowy numer (ang. September Issue, 2009)

Amerykański magazyn „Vogue” uznawany jest powszechnie za „biblię mody”. Od 1988 roku kieruje nim Anna Wintour – ikona stylu. Dokument „September Issue” pokazuje przygotowania redaktorów do wydania najgrubszego wrześniowego numeru pisma. Anna twardą ręką rządzi redakcją. Pomaga jej w tym dyrektor kreatywna – Grace Coddington. Film przedstawia pracę najlepszych fotografów, modelek i stylistów. Obowiązkowa pozycja wszystkich modowych maniaczek!

Bill Cunningham: New York (2010)                      

Ktoś może pomyśleć, że Cunningham to niepozorny, starszy pan z aparatem w ręku. Emeryt? Turysta? Nie! To jeden z najwybitniejszych fotografów mody na świecie. Sam prezentuje swoje publikacje w prestiżowym „New York Times’ie” i współpracuje z największymi osobistościami świata mody. Cunningham zajmuje się głównie modą uliczną. Kocha Nowy Jork i kocha barwnie ubranych ludzi. Robi im zdjęcia i zamieszcza w swojej kolumnie. To nie zawód – to pasja!

Coco Chanel (fr. Coco avant Chanel, 2009)

Kto nie słyszał o legendarnej Coco Chanel? Ekscentryczka, wizjonerka, dyktatorka mody. W roli głównej zobaczymy Audrey Tautou, która kreuje portret na pozór chłodnej i zdystansowanej kobiety za jaką uważana była Gabrielle Chanel. W rzeczywistości ikona stylu była bezbronną i kruchą istotą, która – jak każdy – potrzebuje prawdziwej miłości.

Valentino – Ostatni cesarz wielkiej mody (ang. Valentino: The Last Emperor, 2008)

Kolejne wielkie nazwisko świata mody. Valentino Garavani to włoski projektant mody, którego projekty są wielbione na całym świecie. Dokument przedstawia przygotowania do wiosenno-letniej kolekcji i obchodów jubileuszu pracy mistrza. Na ekranie pojawi się również wiele wątków historycznych, które opowiadają początkach wielkiego domu mody. W filmie pojawiają się takie osobistości jak Giorgio Armani, Tom Ford i Karl Lagerfeld.

Diabeł ubiera się u Prady (ang. The Devil Wears Prada, 2006)

Kolejny film nawiązujący do postaci Anny Wintour i kultowego „Vogue’a”. W rolach głównych Meryl Streep (Złoty Glob za rolę) oraz Anne Hathaway. Młoda dziennikarka otrzymuje posadę asystentki redaktor naczelnej prestiżowego pisma o modzie. Dziewczyna szybko dochodzi do wnioski, że „świat haute couture” nie jest taki piękny jak go malują.

Lagerfeld od podszewki (Lagerfeld Confidential, 2007)

Karl Lagerfeld to ekscentryk trzymający świat mody w ręku. Mimo wielu kontrowersji, które wokół siebie kreuje, mało kto nie liczy się ze zdaniem Karla. Dokument przedstawia życie projektanta w blasku fleszy i w zaciszu własnego domu. To człowiek interesujący się sztuką w pełnym tego słowa znaczeniu. Jedno jest pewne – dyrektor artystyczny Chanel ma wielką władzę.

Joanna Łuszczykiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ