Książę Albert – nietuzinkowy monarcha

Albert II Monaco 2008Zawsze wydawało się Wam, że władanie państwem wiąże się z życiem pełnym wyrzeczeń, którego rytm wyznacza rygorystyczny protokół dyplomatyczny, dbanie o dobry wizerunek i rezygnacja z szalonych przygód? Poznajcie kulisy monakijskiego dworu.

Książę Albert II zdecydowanie odstaje od wzorcowego modelu głowy państwa. Dał się poznać jako niestroniący od flirtów hulaka, znany jest bowiem ze słabości do kobiet – miał ich podobno ok. 400. Szczególnie upodobał sobie znane top modelki, w gronie których znalazły się takie sławy jak Naomi Campbell czy Claudia Schiffer. Liczne romanse zaowocowały dwójką nieślubnych dzieci, co pomimo ich uznania i łożenia na utrzymanie nie rozwiązuje problemu sukcesji, wciąż brak bowiem prawowitego potomka. Wydawałoby się, że w końcu trafiła kosa na kamień, kiedy książę poznał Charlene Wittstock, piękną południowoafrykańską pływaczkę, swoją późniejszą żonę. Jednakże na kilka dni przed ślubemThe Princess of Monaco francuska prasa doniosła o rzekomej ciąży kochanki księcia. Wszyscy pamiętamy smutną Wittstock, która w dniu ślubu zdecydowanie nie wyglądała na szczęśliwą pannę młodą.

Poza płcią piękną wielką pasję księcia stanowi sport. Uprawiał z zamiłowaniem wiele rozmaitych dyscyplin: biegi przełajowe, rzut oszczepem, piłkę ręczną, judo, pływanie, tenis, wioślarstwo, żeglarstwo, narciarstwo, squasha, szermierkę. Co ciekawe, jako bobsleista aż pięciokrotnie brał udział w zimowych igrzyskach olimpijskich. Ponadto z jego inicjatywy Monako stało się gospodarzem licznych imprez sportowych. Co roku odbywa się w nim turniej tenisowy Monte-Carlo Rolex Masters oraz Grand Prix Monako Formuły 1. Albert II działa w wielu organizacjach sportowych, kieruje kilkoma krajowymi federacjami sportowymi, jest także czynnym działaczem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jak przystało na prawdziwego mężczyznę, Albert kocha samochody. Zgromadził w swojej kolekcji takie auta jak BMW Hydrogen 7, Lexusa LS 600h, Lexusa RX 400h i Venturi Fétish. Jest również posiadaczem 36 – metrowego jachtu. Szacunkowa wartość jego majątku to około miliard dolarów, na co w głównej mierze składają się nieruchomości w Monako i Francji. Taka suma czyni go najbogatszym monarchą w Europie, który w światowym rankingu uplasował się tuż za królami arabskimi.

Monako to drugie najmniejsze państwo na świecie, ale zarazem uznawane za jedno z najbardziej luksusowych. Monte Carlo, doskonale wszystkim znana dzielnica Monako, uchodzi za historyczną stolicę hazardu. Cóż, w takim kontekście książę Albert wydaje się być idealną reklamą państwa, którym włada.

Katarzyna Nawrocka, fot. wikipedia.pl CC 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ