Temat Rzeka Zachęca

Od 25 czerwca do 28 lipca Zachęta gości w Temacie Rzeka. W pięknych okolicznościach przyrody możemy, co środę, pobawić się ze sztuką, spędzić czas inaczej niż zwykle, nie tylko zaspokoić potrzeby ciała, ale i duszy. Nadwiślański klub i galeria sztuki to połączenie kultury i rozrywki. Cykl „Sztuka pod prąd” jest jedną z najciekawszych wakacyjnych atrakcji stolicy. Goście Tematu Rzeka, dzięki organizatorom przedsięwzięcia, mogą spotkać się z artystami, posłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach inspirowanych aktualnymi wystawami Narodowej Galerii Sztuki. Zainteresowaniem cieszą się również gry plażowe nawiązujące do wybranych dzieł z kolekcji Zachęty, prowadzone przez animatorów.

http://www.zacheta.art.pl

Co łączy zabawę i sztukę? Zabawę można rozpatrywać w kategoriach estetycznych, w dodatku podobnie jak sztuka ma ona swoje reguły, swoją harmonię i rytm. Krótko mówiąc, zarówno zabawa, jak i sztuka mają być piękne bądź zaskakujące, mają wzbudzać emocje wśród odbiorców/uczestników. Zabawa jest w pewnym sensie sztuką, a sztuka zabawą. Między innymi tę zależność chcą pokazać nam organizatorzy cyklu „Sztuka pod prąd”.


Tematem pierwszego wieczoru były gry i zabawy nawiązujące do sztuki współczesnej. Goście wzięli udział w wielkoformatowej grze, w której pionkami byli oni sami. Polem gry była wielka plansza, a o wygranej decydowały rzuty gigantyczną kostką i zadania na kreatywność. Czy w życiu również nieustannie jesteśmy pionkami w jakiejś grze, które poruszają się według ustalonych przez jakiś wyższy byt reguł? Co jest tu kwestią przypadku, ile zależy od naszych świadomych wyborów. Takie refleksje wzbudza ta we mnie ta zabawa. Grę poprzedził krótki wykład dr. hab. Pawła Możdżyńskiego, wprowadzający do tematu relacji pomiędzy zabawą a sztuką.


2 lipca, odbyło się kolejne spotkanie ze sztuką w Temacie Rzeka. Inspiracją do wielkoformatowej gry były tym razem geometryczne kompozycje z obrazów Henryka Stażewskiego oraz popularna gra w bierki. Te dwa zjawiska kulturowe łączy podobna dynamika i konstruowanie całości według specyficznych zasad. Gra przebiegała na opak – uczestnicy dokładając po jednym elemencie mieli za zadanie stworzyć abstrakcyjne instalacje.


Już dziś – 9 lipca o godzinie 18 odbędzie się trzecie spotkanie z tego cyklu, a mianowicie gry i zabawy wokół projektów „Alicja w Ogrodzie Saskim” i „Alicja po drugiej stronie”. Instalacja Włodzimierza Zakrzewskiego „Alicja w Ogrodzie Saskim” oraz wystawa „Alicja po drugiej stronie” to swoista podróż przez magiczną krainę, która jest zarówno metaforą nieprzewidywalnego świata sztuki, jak i życia w ogóle. Muzyka i taniec to największe inspiracje dla tegoż projektu. Uczestnicy dzisiejszych warsztatów w Temacie Rzeka spróbują przenieść się do magicznego świata Alicji i Białego Królika za pomocą serii ćwiczeń taneczno-teatralnych. Taka przygoda może być dla niektórych formą terapii, oderwania się od codziennych problemów i podróży w świat, w którym wszystko staje się możliwe!

Na kolejnych spotkaniach z cyklu „Sztuka pod prąd” będzie można porozmawiać z artystami i teoretykami sztuki oraz pograć nad brzegiem Wisły w wielkoformatowe gry, nawiązujące do kolejnych dzieł sztuki z kolekcji Zachęty. W Temacie Rzeka odbędą się też warsztaty związane z innymi letnimi wystawami Galerii. Szukajcie inspiracji razem z nami!


Roksana Lęga, źródło: www.zacheta.art.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ