Techniki relaksacyjne
Tempo życia przyspiesza coraz bardziej, w Twoim życiu pojawia się więcej stresu i nowych wyzwań, z którymi musisz radzić sobie każdego dnia. W całej tej szaleńczej gonitwie, warto przystanąć choć na chwilę i zażyć dawkę wyciszenia i spokoju.
Relaksacja przez oddech
Ćwiczenia oddechowe są proste do nauczenia. Wykonuj je profilaktycznie, przed pojawieniem się stresu lub w nagłych, niepokojących sytuacjach. Metodę tę można wykonywać praktycznie wszędzie, a wzięcie kilku głębokich dawek powietrza, może naprawdę pomóc w ukojeniu skołatanych nerwów. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z niedotlenienia, które powoduje gorszą pracę mózgu i wszystkich organów wewnętrznych. Zasada ćwiczeń jest następująca: nabierz dużą ilość powietrza nosem, przytrzymaj przez chwilę i powoli wypuść ustami. Ważne, aby powietrze docierało do przepony, co możesz sprawdzać poprzez położenie na niej ręki – jeśli ćwiczenie będzie wykonywane prawidłowo, ręka będzie unosić się i opadać. Aby pogłębić relaksację podczas oddychania, można łączyć je ze słowami-kluczami, przykładowo wdech łączymy z wymową lub myśleniem o słowie „szczęście”, a wydech kojarzymy z wyrazem „strach”.
Medytacja
Aby ta technika okazała się skuteczna, należy ją powtarzać regularnie. Podczas medytacji, Twoja uwaga powinna być określona na określony obraz, słowo, dźwięk, bądź własny oddech. Pojawiające się myśli powinny przebiegać w sposób swobodny, nie podlegać analizie, tak aby zachować do nich dystans.
Trening autogenny Schultza
Jest to technika relaksacji neuromięśniowej, która polega na wywołaniu poprzez autosugestię stanu podobnego do hipnozy. Polega na monotonnym, kilkuminutowym powtarzaniu kwestii dotyczących poszczególnych części swojego ciała np. „Rozluźniam lewą rękę, rozluźniam lewą rękę. Moja lewa ręka staje się ciężka, moja lewa ręka staje się ciężka, coraz cięższa, coraz cięższa”. Te zdania powinny być wypowiadane na głos. Po zaprzestaniu mówienia należy wczuć się w rejon ciała, na którym skupiona była uwaga i zastosować tę procedurę do pozostałych partii. Po każdej z nich konieczna jest chwila ciszy, która pozwoli Ci na wsłuchanie się odczuć płynących z wnętrza.
Muzykoterapia
Sesje terapeutyczne wykorzystujące kojący wpływ dźwięków, możesz przeprowadzać we własnym domowym zaciszu. Włącz spokojną muzykę, najlepiej taką, którą lubisz i połóż się na około 20 minut. Postaraj się w tym czasie nie przywoływać trosk i problemów i ograniczyć myśli do minimum. Najlepiej zamknij oczy, a jeśli wolisz pozostawić je otwarte patrz w horyzont lub obraz, który rodzi dobre skojarzenia. Najlepiej skup wzrok na przedmiotach umieszczonych dalej i wyżej, gdyż przyniesie to najszybsze odprężenie oczom.
Dominika Dębicka