Tech Trendy 2015

Tegoroczna gala rozdania nagród przyznawanych przez miesięczniki Focus oraz Chip odbyła się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Uroczystość była tym bardziej wyjątkowa, że zbiegła się z 20. urodzinami magazynu Focus. Nie obyło się więc bez podniosłej atmosfery, pamiątkowych zdjęć i oczywiście zachwytów nad nowinkami technologicznymi ostatniego roku.

fot: materiały prasowe

Nagrody Chip Produkt Roku przyznawane są najbardziej innowacyjnym, najpopularniejszym i po porostu najbardziej lubianym produktom z dziedziny szeroko pojętej technologii. Z kolei Soczewki Focusa przeznaczone są dla naukowców i wynalazców, którzy zainicjowali inspirujące i innowacyjne projekty badawcze. Dlaczego obie redakcje przyznają swoje nagrody wspólnie? Organizatorzy wyjaśniają: „Mamy po prostu bardzo podobnych czytelników. Nasi czytelnicy lubią spojrzeć w przyszłość, interesują się nowinkami technologicznymi (…). Uznając, że mamy takie sąsiedztwo, byłoby marnowaniem potencjału, gdybyśmy wręczali nasze nagrody oddzielnie”.

Nominacje Tech Trendy przyznawane są już od sześciu lat. Przedstawiciel Chipa podkreślił, że choć redakcja nominuje pewną pulę produktów, które uznaje na szczególnie ciekawe i ważne, to czytelnicy sami wybierają, które z tych sprzętów otrzymają nagrody.

W tym roku miesięcznik Focus przyznawał Soczewki w trzech, ważnych z punktu widzenia problemów współczesnego świata, kategoriach. Chip zdecydował się na aż 15 kategorii, wśród których nie zabrakło nowości, jak „Elektronika osobista” czy „Sprzęt i oprogramowanie dla firm”. Najbardziej prestiżowy tytuł „Innowacji roku” przypadł programowi Skype Translate.

Organizatorzy nie bez powodu wybrali Centrum Nauki Kopernik na miejsce przyznawania swoich nagród. Rozwój nowych technologii nie byłby możliwy, gdyby nie naukowcy i wynalazcy, którzy starają się coraz lepiej wychodzić naprzeciw różnorodnym potrzebom dnia codziennego.

Laureaci Tech Trendy 2015:

Soczewki Focusa:

Innowacje medycznieProjekt nanomateriału antybakteryjnego. Zespół prof. Szczepana Zapotocznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne. Wykorzystuje on nanocząstki srebra, ale jest przyjazny dla środowiska. Nowy materiał może być stosowany m.in. w sprzęcie medycznym.

Innowacje techniczneOgrzewanie ciepłem ziemi. Dr hab. inż. Marek Krzaczek z zespołem z Politechniki Gdańskiej opracował tani system ogrzewania budynku. Jego dach pochłania ciepło i magazynuje je pod ziemią, w gorące dni pełniąc rolę klimatyzatora. Gdy robi się chłodniej, energia cieplna jest pobierana z „magazynu” i kierowana do ścian. Wybudowano już dom, który będzie testować tę technologię.

Innowacje informatyczneWyszukiwarka dodatków do żywności. Wystarczy zeskanować kod paskowy produktu, by zobaczyć listę dodatków do żywności, które zawiera. Aplikacja gromadzi informacje na temat ich działania i ewentualnej szkodliwości. W przyszłości ma zawierać kompleksową bazę danych na temat żywienia. Platformy: iOS, Android. Więcej: www.eFood.com.pl.

Samsung-Galaxy-Tab-S, fot: materiały prasowe

Chip Produkt Roku 2015:

AkcesoriaLogitech Bluetooth Multi-Device Keyboard K480

Aparaty fotograficzneCanon EOS 7D Mark II

Aparaty fotograficzne do 2500 złNikon D3300

Elektronika domowaSeagate Backup Plus Slim 2TB (STDR2000203)

Elektronika osobista Samsung Galaxy Gear S

Innowacja rokuSkype Translate

Internet i usługi cyfroweAllegro

KomponentyAMD FX-8370E

KomputeryLenovo Yoga 3

OprogramowanieWindows 8.1

SmartfonyXperia Z3

Smartfony do 1000 złAsus Zenfone 5

Sprzęt i oprogramowanie dla firmMS Office 365

TabletySamsung Galaxy Tab S

Tablety do 1000 złKiano Intelect 8 3G Windows

______________

Źródło: materiały prasowe organizatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ