Nie bądź tabletowym rodzicem

Czy czasami, gdy jesteśmy zmęczone albo musimy zająć się swoimi sprawami, nie udostępniamy maluchom smartfona? Cieszymy się, że pociechy tak szybko uczą się z niego korzystać, a my możemy chwilę odpocząć. Nieraz nie mamy też czasu, żeby przeczytać bajkę na dobranoc albo zaśpiewać kołysankę. Czy wyręcza nas wtedy tablet? Niekiedy to urządzenie również jest pomocne, by zmusić malca do zjedzenia obiadu. Tymczasem częste korzystanie z mediów mobilnych ma negatywny wpływ na rozwój dziecka. Zastanów się i staraj się nie wychowywać małego Homo Tabletis.

Źródło: mamatatatablet.pl

Trwa Kampania Fundacji Dzieci Niczyje „Mama, Tata, tablet”, która została skierowana do rodziców dzieci w wieku od o do 6 lat. Zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z przedwczesnego i niekontrolowanego korzystania maluchów z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Według badań przeprowadzonych na zlecenie FDN ponad 40% dzieci do drugiego roku życia korzysta z mediów mobilnych, a blisko 30% robi to codziennie. Należy pamiętać, że właśnie w pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najbardziej intensywnie. Malec potrzebuje wtedy wiele bodźców ze strony otoczenia oraz dużego kontaktu z bliskimi. Nie można tego zastępować zabawą tabletem, która jednocześnie pogarsza jakość snu, pamięć, umiejętność koncentracji i czytania ze zrozumieniem oraz czytelnego pisania.

Tablet – kiedy i jak?

Dla dziecka w wieku przedszkolnym korzystanie z mediów powinno być jedynie dodatkiem do codziennych aktywności. Autorzy kampanii wskazują również, jakie aplikacje można udostępniać malcom, aby nie odbiło się to negatywnie na ich psychice oraz rozwoju. Właściwe korzystanie z urządzeń mobilnych może m.in. stymulować naukę mowy, pisania, a także inteligencję wizualną. Nie zaleca się jednorazowego użytkowania ich dłużej niż przez 15 minut. Dzienny limit czasu wynosi pół godziny. Smartfon lub jego brak nie może być postrzegany jako forma nagrody lub kary. Nie jest też pomocą w usypiania dzieci oraz możliwość korzystania z niego nie może być zachętą do zjedzenia posiłku.  

„(…) odpowiednio dobrane treści, dostosowane do wieku dzieci i odpowiednio dawkowane, mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Kluczem, jak zwykle, jest umiar. Rekomendujemy, by dzieci do 2. roku życia, nie korzystały z urządzeń typu tablet czy smartfon, później mówimy rodzicowi: sprawuj kontrolę, towarzysz dziecku, wybieraj tylko odpowiednie treści, unikaj przesady, nawet jeżeli bardzo Ci to ułatwia życie. Nie bądź tabletowym rodzicem” dodaje Wojtasik.

 

W razie pytań fundacja zaprasza do skorzystania z bezpłatnego numeru Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej kampanii: http://www.mamatatatablet.pl

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ