Szybka nauka słówek

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Każdy, siedzi więc nad książkami, wkuwa słówka i płaci za kolejne kursy.  Niestety, w rozmowach człowieka często dopada stres i w efekcie używa na zmianę trzech najbardziej oklepanych zwrotów, plując sobie w brodę i ze złością wspominając zdobyty niedawno certyfikat B2. Na szczęście są sposoby na to, żeby słówka nie wypadały nam z głowy w najmniej odpowiednim momencie, co sprawi, że w każdej sytuacji będziemy się czuć pewnie.

quantumtestprep.com


Triki nie oznaczają nauczenia się całego słownika w kilka minut za sprawą pstryknięcia palcami. W każdą taką próbę trzeba mocno zaangażować mózg i porządnie wytrenować jego umiejętności. Początkowo będzie ciężko, ale nie ma co zgrywać męczennika, zważywszy na to, że człowiek wykorzystuje przeciętnie potencjał swojego mózgu tylko w 20%. Nic się nie stanie, jak popracuje na nieco wyższych obrotach. Nie warto jednak pochodzić do nauki ze złym nastawieniem, traktując ją jako obowiązek, który trzeba odbębnić.  Przy takim podejściu wszystko prędzej czy później wyparuje z głowy. Czas się uśmiechnąć i potraktować to jak wspaniałą przygodę. W końcu znajomość języków obcych otwiera przed nami szereg inspirujących możliwości. Poradzimy sobie w każdym zakątku świata przeczytamy swoje ukochane książki, czy obejrzymy ulubione seriale, w oryginale, a może nawet umówimy się z przystojnym Hiszpanem.

Nauka z muzyką

Jeśli jesteś fanem muzyki to wspaniale! Ściągnij z internetu udostępniane za darmo teksty obcojęzycznych piosenek i przetłumacz. Słuchając ulubionej muzyki z tekstem w ręku, w mig nauczysz się użytych tam słówek!

Nauka przez dotyk

Polega na wzięciu do ręki, czy dotknięciu przedmiotu i wymówieniu słówka (na głos lub w myślach). W ten sposób włączasz do procesu zapamiętywania kinestetykę, a jak wiadomo, im więcej zmysłów wykorzystujesz – tym łatwiej zapamiętujesz!

Fiszki

Są to małe karteczki, na których z jednej strony piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie (najlepiej też przykład zastosowania). Możesz zabierać je ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili (np. na przystanku autobusowym)

-Notatnik z listą słówek – przydatny jest gdy uczysz się z drugą osobą. Zapisujesz na liście słówka których się uczysz (można z tłumaczeniem). Druga osoba bierze zeszyt, i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne czy zabawne tym lepiej.

Mapy słówek

Powiązane ze sobą (np. tematycznie) słówka układasz w struktury przypominające drzewo (od najbardziej ogólnego – jako główna gałąź – np. nature (natura) do coraz bardziej szczegółowych – np. animal (zwierzę), bird (ptak), kingfisher (zimorodek).

Metoda Tony’ego Buzana

Polega na kojarzeniu słówka dzięki połączeniu go z drugim, podobnym pod względem wymowy. Następnie tworzysz z niego opowiadanie, im dłuższe i bardziej absurdalne, śmieszne – tym lepiej! Trzeci etap, to wyobrażenie sobie tej historii, pamiętając aby była filmem (ruch!), kolorowym, z głębią. Szczególnie dobrze zapamiętuje się fabułę wypełnioną szybki zwrotami akcji, śmiechem, dźwiękiem.

Technika się kłania

Jeżeli używasz na co dzień komputera- skorzystaj z oprogramowania. Stworzono specjalne programy (tzw. card-flash), które za Ciebie wyznaczają kiedy masz mieć kolejną powtórkę, zanim zapomnisz dane słówko. Jest to niezbędne przy nauce dużej ilości słówek. Przykładowe programy to FullRecall i Supermemo, Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo – starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak cały program jest bardzo tani).

Dialog wewnętrzny

 Stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między Tobą a sprzedawcą – w języku którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci jakiegoś słówka – powiedz po polsku, i zapisz to czego nie umiesz – sprawdzając to później w domu.

Odpowiednie otoczenie

 w miejscu w którym najczęściej przebywasz możesz przyklejać kartki ze słówkami. Korzystaj z obcojęzycznych interfejsów w komputerze, przełącz menu w komórce na obcojęzyczne. Przebywaj tam, gdzie będziesz słyszał obcokrajowców (restauracje, puby), włącz sobie obcojęzyczne radio.

Mów do mnie obrazkiem

Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów – więc podczas notowania słówek na lekcji nie wahaj się użyć koloru czy prostego rysunku. Wiele słowników (oprócz obrazkowych, przeznaczonych głównie dla dzieci) zawiera kolorowe plansze tematyczne, które są doskonałą pomocą w nauce. Pamiętasz, w jaki sposób uczyłeś się angielskiego jako dziecko? Tak, tak, kredki, mazaki, wycinanki… Pamiętaj też, że im śmieszniejszy rysunek, tym bardziej zapada w pamięć! Nie potrzeba Ci do tego żadnych zdolności plastycznych; ważne jest, aby rysunek był czytelny dla Ciebie.

Rymowanki

Jedną z niewielu zasad matematycznych, jaką udało mi się zapamiętać, jest: „Nie dziel cholero nigdy przez zero!”. Podejrzewam, że nawet kiedy zapomnę, dlaczego nie dzielimy przez zero, ta zasada nie wyleci mi z głowy dzięki temu, że podana jest w bardzo przystępnej formie – rymowanki. Kiedy masz do zapamiętania kilkanaście wyrazów, na przykład nazwy zwierząt, spróbuj poukładać je parami do rymu – a jeżeli nie jest to możliwe, ułóż z nich rapowy kawałek i dorób melodię – zapamiętasz na pewno!

Użyj wyobraźni

są słówka, które wybitnie nie wchodzą do głowy, a ich brzmienie w żadnym stopniu nie przypomina ich znaczenia (w mniemaniu Polaka oczywiście). Warto wtedy użyć wyobraźni i stworzyć własną wizualizację poszczególnych wyrazów. Oto kilka przykładów z języka hiszpańskiego:

– el pollo (kurczak) – wyobraź sobie kurnik pełen kur, gdzie każda z nich nosi na sobie koszulkę polo (czyli koszulkę z kołnierzykiem). Zobacz kolory każdej z nich, usłysz odgłosy wydawane przez każdego kurczaka.

– la cena (kolacja) – wyobraź sobie talerz, sztućce, oraz typową scenerię, w której zawsze jesz kolację. Na talerzu zobacz dużą naklejkę z napisaną na niej ceną, taką jakie są w sklepach na produktach. Wyobraź sobie, że ją kroisz i jesz.

-el cartero (listonosz) – pomyśl o listonoszu, który zamiast rozdawać listy, gra z każdym mieszkańcem kolejnego domu w karty. Pomyśl, w co gra, jakie ma karty, czy wygrywa czy nie. Zobacz go w swojej głowie wraz z każdym szczegółem.

– lavarse (myć się) – zobacz, jak odkręcając kran w swojej łazience w celu umycia rąk, z kranu zamiast wody leci lawa. Poczuj, jak parzy Cię w ręce, zobacz jej kolor i poczuj zapach.

Katarzyna Mierzejewska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ