Szkodliwe działanie kawy
Wiele osób na całym świecie każdego dnia sięga po „małą czarną”. Niektórzy piją ją by delektować się smakiem, większość jednak sięga po nią ze względu na zawartą w niej kofeinę. Kawa staje się „lekarstwem” na zmęczenie i stawia na nogi.
Ale jakie są tak naprawdę właściwości napoju o tak intensywnym aromacie?
Jakie są zatem właściwości tego czarnego wywaru o głębokim aromacie? Za działanie i właściwości pobudzające kawy odpowiada zawarta w niej kofeina, która silnie oddziałuje na układ nerwowy i mózg. Co więcej, szybko przedostaje się do krwi, a tym samym zwiększa sprawność myślenia i przede wszystkim powoduje pożądany przez wszystkich efekt pobudzenia.
Dodatkowo, kawa stanowi nieodłączny element współczesnej kultury. Tysiące dzieci nie mogą się doczekać, kiedy rodzice w końcu pozwolą im wypić ten gorzkawy napój. Co sprawiło, że jest ona tak bardzo upragniona? Dlaczego jej parzenie stało się celebrowanym rytuałem? No i czemu w kawiarniach tak istotne jest to, kto ją udekoruje słodkim syropem? Zanim każdy odpowie sobie na te pytania, warto poświęcić chwilkę na refleksję na temat właściwości kawy.
Kawa ma przede wszystkim działanie moczopędne. Z jednej strony zmniejsza to prawdopodobieństwo kamicy nerkowej, ale także wypłukuje z organizmu ważne składniki mineralne jak wapń. Najlepiej pić zatem kawę krótko parzoną, z dodatkiem chudego mleka lub śmietanki. Nie powinny pić jej osoby, które chorują na nadciśnienie, arytmię serca, jaskrę, wrzody lub nieżyt żołądka. Choć nie jestem w stanie tego udowodnić naukowo, istnieją opinie, które mówią, że spożycie dużej ilości kawy przez kobietę w ciąży może zwiększać prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka. Nie zmienia to jednak opinii lekarzy, którzy twierdzą, że jedna filiżanka dziennie nie zaszkodzi zarówno zdrowiu kobiety, jak i dziecka. Najlepiej jednak profilaktycznie zrezygnować z kawy na ten 9 – miesięczny okres.
Istotny jest także fakt, że kofeina nie jest zawarta jedynie w kawie, ale w tak popularnych napojach jak coca – cola, herbata czy coraz bardziej popularnych napojach energetyzujących. Nie bez znaczenia pozostaje to przy wyborze kolejnych napojów w ciągu dnia. Osoby zupełnie zdrowe nie powinny przekraczać bariery trzech filiżanek dziennie. Pozwoli to na delektowanie się smakiem odczuwać pozytywne (pobudzające) działanie kawy, a poza tym taka ilość kawy nie pozostawi uszczerbku na zdrowiu.
Szybki tryb współczesnego życia powoduje, że ludzie jedzą coraz mniej warzyw i owoców. Są one także zastępowane właśnie kawą. U takich osób napój ten staje się głównym przeciwutleniaczem. Ze względu na pobudzające i aktywizujące działanie kawy, nie należy jej pić wieczorem, gdyż może utrudniać zasypianie. W przypadku niektórych osób efekt jest dokładnie odwrotny, kawa i zawarta w niej kofeina działa usypiająco i otępiająco. Kawa ma nie tylko zalety. Niewątpliwie picie dużych ilości tego napoju może wywoływać zdenerwowanie i rozdrażnienie.
Anna Matysek