Święte zboże Inków, czyli komosa ryżowa na Twoim stole

Znudziła Ci się kasza, makaron, ryż lub ziemniaki? Przygotuj komosę ryżową, która ma niezwykle dobroczynne właściwości dla naszego organizmu, a przy tym jest bardzo smaczna oraz sycąca. Dowiedz się więcej na temat tej cennej rośliny i wprowadź ją do swojego menu.

Źródło: www.canalvie.com

Właściwości komosy ryżowej

Komosa ryżowa (inna nazwa quinoa) pochodzi z Ameryki Południowej. Jest „pseudozbożem”, gdyż produkuje nasiona bogate w skrobię. Określa się ją jako „święte zboże Inków”, gdyż ma wiele cennych właściwości. Stanowi cenne źródło aminokwasów. Jako jedna z niewielu roślin bogata jest w lizynę, czyli białko, którego nasz organizm nie syntezuje, dlatego należy dostarczać je z pożywieniem. Idealnie nadaje się dla wegetarian, a także chorych na celiakię, gdyż nie zawiera glutenu. Ma też niski indeks glikemiczny (IG=35) oraz składa się z dużej ilości węglowodanów i błonnika, który obniża stężenie glukozy we krwi, dlatego bez obaw mogą ją jeść osoby chore na cukrzycę. Z wielu badań wynika też, że ma działanie przeciwnowotworowe, gdyż hamuje namnażanie się i aktywność komórek nowotworowych. Jest również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (szczególnie oleinowego, linolowego oraz linolenowego), które obniżają cholesterol LDL, dlatego spożywanie jej stanowi profilaktykę w miażdżycy oraz chorobach serca. Obfituje także w magnez, mangan, wapń, żelazo, miedź i fosfor i witaminę E.

Do czego nadaje się Quinoa?

W kuchni ma wszechstronne zastosowanie. Jest doskonałym zamiennikiem kaszy, ryżu, makaronu czy ziemniaków. Świetnie smakuje podana z mięsem, warzywami i sosem. Może być także składnikiem zup, sałatek, a nawet deserów, gdyż ma lekko słodki smak. Będzie smakowitą, chrupiącą przekąską, jeśli podsmażysz ją chwilę na patelni.

Jak gotować komosę ryżową?

Należy wypłukać ją w wodzie i gotować ok. 10-15 minut w proporcji 1 szklanka komosy na 2 szklanki wody. Quinoa gotowa do jedzenia ma przezroczyste ziarna oraz widoczne „ogonki”. Ugotowane „zboże Inków” trzymaj w lodówce nie dłużej niż przez 2-3 dni. Surowe, szczelnie zapakowane ziarna można przechowywać w niej ok. 3-4 miesiące.

_________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ