Światowa nagroda dla Gdańska i Adamowicza

Światowy Parlament Burmistrzów (World Mayors Parliament) przyznał zamordowanemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi i miastu Gdańsk – nagrodę im. Benjamina Barbera. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się podczas obrad WMP, które toczyły się w Durbanie od 9 do 11 listopada 2019 r. Nagrodę odebrał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Szczyt Światowego Parlamentu Burmistrzów – organizacji, która skupia prezydentów i burmistrzów miast z całego świata, odbył w Durbanie w RPA. W wydarzeniu uczestniczył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, który o odbiorze nagrody im. Benjamina Barbera poinformował opinię publiczną na portalu społecznościowym.

 

 

Nagroda im. Benjamina Barbera przyznawana przez Światowy Parlament Burmistrzów jest wyróżnieniem za wyjątkowe zasługi dla wspierania globalnej polityki miast. Benjamin Barber był współinicjatorem Parlamentu, znanym politologiem i filozofem politycznym. Zmarł 26 kwietnia 2017 roku. Chorował na raka trzustki.

Benjamin Barber był też doradcą wielu ważnych polityków, m.in. prezydenta Billa Clintona, propagatorem społeczeństwa obywatelskiego i autorem kilkunastu książek, w tym głośnej „Dżihad kontra McŚwiat” oraz „Gdyby Burmistrzowie rządzili światem”, w której pojawia się m.in. postać Pawła Adamowicza. Benjamin Barber wysoko cenił zamordowanego prezydenta. Autor w swojej książce tak pisał o Pawle Adamowiczu:

„Adamowicz jest zwyczajnym obywatelem, który rządzi zarówno swoimi sąsiadami, jak i wspólnie z nimi z nadzwyczajną łatwością – może dlatego, że bardziej ich przypomina, niż się od nich różni.”

Warto dodać, że to dzięki ideom zawartym w książce „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” zrodziła się koncepcja powstania organizacji skupiającej burmistrzów i prezydentów miast, która otrzymała nazwę Global Parliament of Mayors, czyli Światowego Parlamentu Burmistrzów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ