Sposoby na spierzchnięte usta

usta life4styleZaczęło się. Zimowy sezon, oblizywanie suchych warg, 10ta zgubiona pomadka i nasze usta zaczynają robić się jedną wielką raną. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć (czas pędzić do sklepu i kupić jakiś specyfik), ale jeśli po raz kolejny przeżywasz te, typowe dla okresu zimowego, bóle, są na to sposoby.

Pomadki, pomadki

To pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl, ale jak się okazuje, wcale nie najlepsza. Trzeba uważnie czytać skład pomadek, błyszczyków czy szminek. Jeśli te kosmetyki do ust zawierają alkohol, lepiej ich nie stosować na pękające usta, gdyż alkohol tylko pogorszy stan ust, sprawi, że będą bardziej wysuszone. Ponadto czerwony czy różowy pigment osadza się na wysuszonej i popękanej skórze jeszcze bardziej podkreślając jej zły stan. Niektóre bezbarwne pomadki, które z założenia mają je nam nawilżyć, robią wręcz kompletnie na odwrót – wyciągają z nich wilgoć. Wygląda na to, że znowu sprawdza się porzekadło mówiące, że najlepsze na wszystko są domowe sposoby.

Kremy, czy tłuszcz zwierzęcy?

Lepsze od niektórych pomadek będą na przykład kremy nawilżające. Pomagają one zamknąć popękaną skórę i uzupełnić brak niezbędnej wody i olejków. Taka kuracja będzie szczególnie efektywna, jeśli stosujemy ją po kąpieli lub prysznicu. Nasze babcie stosowały też tłuszcz gęsi lub kaczy. Jest to faktycznie bardzo dobre lekarstwo na popękane usta. Ciężko jest je jednak wykorzystywać w dzisiejszych czasach. Spokojnie, wymyślono równie skuteczne zamienniki. Zamiast zwierzęcego tłuszczu proponujemy oliwę z oliwek czy olejek kokosowy.

Maseczki

Egzamin zdają równie warzywne okłady czy maseczki. W kosmetologii chętnie wykorzystuje się odświeżające i tonizujące właściwości ogórka. Zielony ogórek po umyciu kroi się na plastry i przykłada na kilka minut do ust. Sok z warzywa łagodzi podrażnienia i rany, sprzyjając odbudowie popękanego naskórka. Kojarzy nam się to co prawda z maseczką pod oczy, ale na ustach również zdaje egzamin. Jeśli mowa o maseczkach to skuteczny jest miód pszczeli. Podobno potrafi on zdziałać cuda! Jedyną wadą jest oczywiście pokusa zlizania słodkiego miodu. Trzeba być cierpliwym i nie wykonywać w tym kierunku żadnych kroków przed dobrych kila minut. Po tym czasie wargi będą widocznie bardziej miękkie i nawilżone.

To dobry moment, żeby zareklamować przy okazji zdrowe odżywianie. Jeśli ma ono wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, to wpływa także na kondycję naszych ust. Kuracja od wewnątrz, a więc pijmy dużo wody i dostarczajmy organizmowi produkty zawierające  witaminy szczególnie A, B i E oraz żelazo. Oczywiście te wszystkie triki nie zadziałają, kiedy będziemy np. oblizywać usta, spożywać pikantne potrawy, czy obgryzać wysuszony naskórek. Dbajmy, wiec o nasz organizm, bądźmy dla niego miłe, a z pewnością się odwdzięczy.

Kasia Mierzejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ