Sposoby na PMS

pmszdjsrd.sporteuro.jpgTydzień przed okresem, a Ty już chodzisz wściekła jak osa? Nagle masz ochotę na słodycze i fast food’owe jedzenie. Otoczenie drażni, codzienne sytuacje przysparzają Ci trudności i masz brak chęci do działania.

Często tej sytuacji towarzyszą zachowania, których nie zaplanowałaś. Nie pomyślałabyś, że zły nastrój i rozdrażnione zachowanie związane jest z nadchodzącą miesiączką. Coraz częściej kobiety intensywniej odczuwają okres PMS. Spowodowane jest to między innymi natłokiem dodatkowych obowiązków, stresem w pracy czy złymi nawykami żywieniowymi.

Stwierdzone jest, że kobiety podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bardziej narażone na stres, szybciej się męczą, irytują błahostkami oraz mają problem z podjęciem decyzji. Przyczyną takich zachowań jest zaburzenie hormonów. W tym czasie produkuje się więcej hormonu stresu –kortyzolu, jednocześnie spada poziom scetoniny – odpowiedzialnej za regulację pamięci i koncentracji.

Nie martw się, nie musisz co miesiąc tego przeżywać – znamy kilka sposobów, które złagodzą Twoje dolegliwości.

Po pierwsze warto odłożyć bardziej wymagające zadania, gdyż mogą potęgować ogólne rozdrażnienie spowodowane PMS. Przydatna okaże się lista rzeczy do zrobienia, przez którą unikniesz nawału pracy. Warto również przełożyć spotkania towarzyskie. W tym czasie trudno będzie o miłe spędzanie czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyciszenie się.

Pomóc może słuchanie relaksującej, spokojnej muzyki, warto również wypróbować znane techniki relaksacyjne takie jak głębokie oddechy – pomagające w złagodzeniu napięć wewnętrznych w organizmie. Kolejnym sposobem jest ciepła, kojąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych lub soli morskiej.

Innym rozwiązaniem mogą być preparaty ziołowe. Herbatka z melisy ukoi Twoje nerwy oraz ułatwi zasypianie. Natomiast mniszek lekarski, działający moczopędnie pozwoli uniknąć wzdęć i obrzęków piersi.

Dowiedziono, że proste ćwiczenia i odpowiednia ilość ruchu pomoże łatwiej znieść okres trwania PMS. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ciało: dotlenia organizm, zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie, poprawia układ krążenia oraz zwiększa produkcję endorfin zwanych „hormonem szczęścia”.

Odpowiednia dieta w trakcie drugiego cyklu, pozwala ograniczyć dokuczliwe dolegliwości. Lepiej zrezygnować z alkoholu – nasilającego zmęczenie i kawy, która może pogłębiać wahania nastroju.

Należy natomiast jeść produkty o wysokiej wartości odżywczej, produkty roślinne zawierające błonnik, który wspomaga procesy trawienne. Dieta powinna być oparta na chudym mięsie, rybach, orzechach, jajkach i niskotłuszczowych przetworów mlecznych. Posiłki w małych ilościach, ale często –najlepiej co 3 godziny.

Kamila Syga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ