Śmierć libido?

libido zdaNiski popęd seksualny, nie ma nic wspólnego ze świętoszkowatością, jak niektórzy twierdzą. Okazuje się, że jest to problem dużo głębszy i w obecnych czasach, gdy żyjemy w biegu, pracujemy w stresie, nie mamy czasu na chwilę oddechu, dotyka on coraz więcej osób. Niskie libido może wynikać z poważnych problemów ze zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym, oraz z wielu innych trudnych sytuacji życiowych. Szacuje się, że aż 40 procent kobiet boryka się z problemem niskiego libido. Stereotypowo mężczyzn to nie dotyczy – ten mit jest jednak sukcesywnie obalany.

Stres

Stres działa na nasz organizm w ten sposób, że ogranicza wszystkie jego funkcje – w tym popęd seksualny – na rzecz przygotowania go do obrony przed potencjalnym zagrożeniem. Uruchamia w organizmie szereg procesów: zmniejsza się poziom testosteronu, wzrasta poziom adrenaliny, która z kolei ogranicza poziom napływu krwi do narządów płciowych. Krew, bogata wówczas w glukozę, dopływa za to w zwiększonej ilości do mięśni i powoduje ich napięcie. Jesteśmy gotowi, aby się bronić lub uciekać przed zagrożeniem – taki stan nie sprzyja w żaden sposób chwilom uniesień w sypialni…

Niedosypianie

Nasz organizm podczas każdej doby potrzebuje co najmniej 6-7 godzin snu. W innym wypadku nie będzie funkcjonował prawidłowo, a już na pewno nie na dłuższą metę. Przy chronicznym braku snu i przemęczeniu w organizmie człowieka zachodzą zmiany w gospodarce hormonalnej. Udowodniono naukowo, że nawet w wypadku jednej nieprzespanej nocy, znacznie spada zarówno poziom testosteronu, jak i estrogenu, a te są główną siłą napędową dla naszego libido.

Choroby 

Nieleczone choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, problemy z tarczycą czy nawet uraz kręgosłupa również mogą spowodować obniżenie poziomu libido. Wszystkie te schorzenia negatywnie wpływają na układ krążenia – dopływ krwi do narządów płciowych może zostać w ten sposób ograniczony. Cukrzyca z kolei powoduje problemy z erekcją u mężczyzn oraz z nawilżeniem pochwy u kobiet. Najbardziej zastanawiające z punktu widzenia laika jest to, jak uraz kręgosłupa może wpływać na popęd seksualny? Otóż, ochota na seks pojawia się najpierw w naszej głowie, później na bodźce z mózgu reaguje ciało. Podniecenie i orgazm występują na skutek przepływu bodźców z mózgu do pozostałych części naszego ciała. Rdzeń kręgowy jest w tym procesie swego rodzaju łącznikiem. Jego uszkodzenie uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji z seksu. Jeżeli masz podejrzenia, o którejkolwiek z tych chorób, udaj się jak najszybciej do lekarza. Tego typu zaburzenia okazują się zwykle dużo mniejszym problemem niż dysfunkcje psychiczne, z którymi dużo trudniej jest sobie poradzić.

Leki, antykoncepcja, narkotyki

Oczywistym jest, że substancje psychoaktywne, takie jak heroina, kokaina czy nawet marihuana, regularnie zażywane, powodują zmniejszenie pożądania. Warto wiedzieć, że leki, przepisywane nam przez specjalistów również mogą wpływać na nasz organizm niekorzystnie. Niektóre preparaty obniżają poziom libido, inne go zwiększają. Do pierwszej grupy należą przede wszystkim antydepresanty, leki moczopędne, obniżające ciśnienie lub poziom cholesterolu. Niekorzystne działanie mogą mieć także źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. W takiej sytuacji warto umówić się na wizytę do ginekologa i poprosić o zmianę formy antykoncepcji. Tabletki zawierają odpowiedniki hormonów. Nieodpowiedni dla twojego organizmu środek może zaburzać jego gospodarkę hormonalną i doprowadzić do zaniku ochoty na seks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ