Skarby z Polski w Pekinie

Nowy rok przyniósł nam zapowiedź kulturalnej ekspansji naszego kraju w Państwie Środka. Od 6 lutego do 10 maja w pekińskim Muzeum Narodowym cała sala o powierzchni 2000 metrów kwadratowych poświęcona będzie wystawie zatytułowanej „Skarby z kraju Chopina”.

pl.wikipedia.org 

Możemy się cieszyć, że Polska została zaznaczona na mapie kulturalnej Chińskiej Republiki Ludowej. Muzeum w Pekinie, oprócz tego, że jak niemal każdy gmach okalający plac Tiananmen, zniewala swoją monumentalnością i socrealistyczną powagą, to jest od kilku lat wyjątkowo gościnne w stosunku do dorobku kulturalnego Europy i co jakiś czas organizuje wystawy poświęcone sztuce poszczególnych państw Starego Kontynentu. Chwytliwy tytuł nadchodzącej wystawy nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę, że nazwisko wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, w tym kraju wielbiącym muzykę fortepianu, zna praktycznie każdy.

 

Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie koncert utytułowanej pianistki Beaty Bylińskiej, która wykona najważniejsze utwory Chopina w słynnej sali koncertowej mieszczącej się na terenie Zakazanego Miasta.

 

Sama wystawa będzie wydarzeniem bez precedensu. Pokazana zostanie polska sztuka od XV do XXI wieku, podzielona na kilka kategorii: średniowiecze, sztukę staropolską, sztukę pod zaborami, Młodą Polskę, i wreszcie sztukę nowoczesną. Nie zabraknie dzieł Jana Matejki, Jerzego Nowosielskiego czy Wojciecha Fangora, a także zbroi, pamiątek związanych z Chopinem, i wielu innych unikatowych przedmiotów. Organizatorzy zapowiadają, że wystawionych zostanie około 350 eksponatów z naszego kraju.

 

Lidia Pustelnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ