Rojst

Rojst. Ten serial ma światowy poziom

Rodzima kinematografia ostatnio dość mocno wchodzi w kryminały. “Wataha”, “Kruk”, “Prokurator”, “Belfer” i “Pakt”. Teraz do nich dołączył “Rojst”, czyli najnowsza produkcja Showmax.

Pięcioodcinkowy serial “Rojst” ukazuje schyłkowy PRL, wraz z jego powolnym rozkładem. W roli głównej zobaczymy podstarzałego dziennikarza, którego gra Andrzej Seweryn. Wspiera go młody stażysta Dawid Ogrodnik. Obaj prowadzą prywatne śledztwo w sprawie zagadkowej sprawę brutalnego morderstwa działacza partyjnego i prostytutki. 

Intryga się zagęszcza, ale by nie spoilerować przejdźmy do poziomu technicznego serialu. Zdjęcia jakby żywo wyjęte z serialu “Dark” lub filmowych adaptacji dzieł Stephena Kinga. Polska czasów PRL przywołuje na myśl…Prypeć. Mroczny klimat buduje również zdawkowość. Bohaterów poznajemy stopniowo, początkowo musimy się zadowolić strzępkami informacji i na własną rękę próbować poskładać układankę. Nie wiem jak dalej potoczy się scenariusz, ale na razie serial wydaje się być świetnie napisany.

I druga rzecz, dla wielu widzów nie mniej istotna. Swojskość i klimat PRL. W “Rojście” mamy więc muzykę m.in. “Zaopiekuj się mną” w wykonaniu zespołu Rezerwat, “Jesteś lekiem na całe zło” Krystyny Prońko oraz “Boskie Buenos” Maanamu. Dopieszczone są też szczegóły wizualne i ściągnięte sprzęty chyba z wszystkich muzeów Solidarności i PRL jakie można odnaleźć w naszym kraju. Specjaliści od scenografii i kostiumów musieli się solidnie namęczyć by urzeczywistnić rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Ale dzięki temu mroczny “Rojst” jest tak pociągający. Nie będzie więc więcej spoilerowania – obejrzyjcie sami!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

586 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
Ewa Kasprzyk nie była zachwycona scenariuszem do „Kogla Mogla 3”. Co jej przeszkadzało?
Ewa Kasprzyk nie była zachwycona scenariuszem do „Kogla Mogla 3”. Co jej przeszkadzało?

Ewa Kasprzyk po raz kolejny wcieliła się w Barbarę Wolańską w komedii „Kogel Mogel”. Jednak...