Raperzy i inni artyści o strajku nauczycieli

Głośny temat, nic więc dziwnego, że osoby medialne, a w tym środowisko hip-hopowe, zabierają głos w sprawie. Jakie jest ich stanowisko?

Właśnie mija kolejny dzień strajku nauczycieli, w którym domagają się oni o 30-procentowe podwyżki, a o jego końcu i jakichkolwiek rozwiązaniach, wciąż nic nie wiadomo. Sprawa ruszyła cały kraj. W sprawie, wypowiedzieli się także raperzy. Do jednego z nich należał raper Rover, który zresztą sam jest aktywnym nauczycielem.

Rover – Mateusz Pustuła, to polski raper, a także fotograf, twórca filmowy oraz nauczyciel języka polskiego w kieleckim III LO. Działalność artystyczną, z początku o lokalnym zasięgu, rozpoczął on w roku 2004. Następnie, wiele owocnych współpracy, z różnymi artystami – w tym z Dejotem, Jarsonem, Planet ANM, TMK Aka Piekielnym/R-Icem, Wicherem i Jimmy’m Kissem, a także nagrywanie z oficyną Faza Records, a następnie produkcja jego nagrań między innymi przez SoDrumatic, Bob Air i Pawbeats, pozwoliły mu wypłynąć na szersze, rapowe wody.

Ostatnio cicho o rapowym świecie Rovera, jednak jak twierdzi sam zainteresowany:
„Jestem na etapie, w którym postępuje u mnie proces przewartościowania. Zastanawiam się, w jakim kierunku artystycznym chciałbym pójść. To przerwa pozwoli przemyśleć, czy chciałbym rozpocząć współpracę z muzykami klasycznymi, z jednym producentem, czy może poszukać jakichś zupełnie innych form lirycznych, w których słowo będzie wartością nadrzędną. Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat muzyka poszła mocno w stronę formy, po macoszemu traktując właśnie warstwę liryczną. Co by się jednak na rynku nie działo warunek powrotu do pisania jest jeden – odnalezienie swojego lirycznego i stylistycznego „ja” na nowo”. 

Natomiast, w roku 2018, artysta współreżyserował film dokumentalny, pod tytułem: „Projekt Lunik”, odpowiedzialny w nim był również za zdjęcia. Film ten został doceniony oraz nagrodzony między innymi Grand Video Awards 2018 w kategorii Publicystyka. Obecnie skupia się on na dokończeniu doktoratu, a także rozwija profile w social media, firmy z branży wędkarskiej – prywatnie jest on także zapalonym wędkarzem. Jak widać to wszechstronny człowiek wielu talentów. Ale jeśli chodzi o jego kolejny zawód – nauczyciela, jak sam przyznaje – został nim z przypadku, cztery lata temu.

„Podczas rozmowy z przyjacielem rzuciłem, że może odrobina „dydaktyki” byłaby dobra dla mojego życia, w sumie ciekawie byłoby poopowiadać młodym ludziom o swojej pasji, a więc: literaturze. Okazało się, że w jednej ze szkół zwalnia się miejsce i jeśli chcę, to mogę spróbować swoich sił. Tak więc nauczam, choć zaznaczmy, że nie jest to moje główne źródło zarobkowania, lecz raczej pasja”.

W związku z czym jak twierdzi – stoi murem za nauczycielami i ich strajk popiera. Sam nie narzeka na brak finansów – utrzymuje się jednak z innych źródeł, niż nauczycielstwo. Dostrzega on jednak problem swoich kolegów, po fachu:

„Solidaryzuję się z gremium nauczycielskim, choć na całą sytuację patrzę nieco z boku – nie wiem czy to do końca trafne określenie. Jak wspominałem wcześniej, bycie nauczycielem to moja pasja i zaledwie jedna z paru form aktywności (…) Waga problemu w przypadku nauczycieli jest ogromna. Pamiętajmy, że dla znacznej większości jest to konkretny kierunek życia, który wybrali – pasja, idea, jak również jedyne źródło utrzymania. Nie dlatego, że nie potrafią nic innego robić w życiu, oni po prostu żyją swoją pracą. Moje koleżanki i koledzy starają się pracować jak najlepiej, poświęcają młodzieży mnóstwo czasu nie tylko w kwestiach nauki, ale również problemów osobistych. W zamian dostają pieniądze, które na pewno nie dają satysfakcji. W ciągu krótkiego czasu (czterech lat) poznałem kilka przypadków uczniów, dla których nauczyciel był jedynym „spowiednikiem” ze swoich problemów” – wyjaśnia raper.

Kolejnym raperem, który zabrał głos w sprawie strajku jest Waldemar Kasta, który z kolei nieprzychylnie wypowiedział się na temat szkolnictwa i strajku polskich nauczycieli, (cytat zawiera oryginalną pisownię):

„Znów pragnę się podzielić czymś jak mniemam mało popularnym choć bardzo na czasie – moje prywatne spojrzenie na strajk nauczycieli . Rozumiem argumenty większości moich inteligentnych znajomych a to „przyszłość narodu” a „odpowiedzialność za wychowywanie” – ale tak może mówić chyba jedynie ktoś kto w dzisiejszych czasach nie posyła dzieci do szkoły , lub jego pociecha miała dużo szczęścia do pedagoga . Nie miał bym nic przeciw temu aby nauczyciel zarabiał nawet 10.000 pod warunkiem: Znajdowania silnych stron naszych dzieci oraz w duchu kolektywizacji uczenia pracy zadaniowej i pracy w zespole , kooperacji z innymi ,odnajdywania pasji i rozwijania ich ( warunek nie przeludnione klasy , indywidualne podejście brak programu oraz systemu ocen będącego podwaliną późniejszego uśredniania ) – zamiast tego , słupki , średnie , waga ocen itp czyli liczą się wyniki szkoły oraz „rozliczenie się z programem”. Rozdzielanie zdolność dzieci i ich profilowanie już na początku edukacji ( zamiast tego wciąż chujowo ale jednakowo ). Zamiast tego wprowadzenie systemu ocen dla nauczycieli !!! ( uczniowie i ich rodzice z ich obserwacji oceniają stopień zaangażowania , ambicji w przekazywaniu wiedzy z jednoczesnym zarażaniem pasją swoich pociech – dzieci potrafią się przyznać ,że np lubią historię ale tylko ze względu sposób prowadzenia zajęć przez historyka . W tym przypadku w klasie mojej córki blisko 100 procent dzieci uważa że facet jest super – dla niego 10.000 brutto.

Niestety zamiast tego mamy 70 letnich wuefistów na dożyciu , 25 letnich bezdzietnych pedagogów z zerowym doświadczeniem , ich ambicja to odbębnić program w 6 godzin dziennie – i jeszcze byłbym tam z wami dziś na barykadzie gdyby ten strajk był z takiego powodu , że oto dzisiejsi nauczyciele buntują się przeciw uśrednianiu czegoś tak ważnego jak podejście do rozwoju emocjonalnego dzieci oraz ich zainteresowań i strajkują nie dlatego że chcą więcej a dlatego że nie będą tego robić w imię „przyszłości narodu” (…) Proszę o wybaczenie wszystkich moich znajomych nauczycieli z pasją , lobbystów zmian w programie nauczania nie na „ lgbt , masturbacja i ty oraz jaką płeć wybierasz „ a raczej na „taką pasję mógłbyś w sobie rozwijać bo świetnie Ci idzie dziecko”czy „tak właśnie zdobywa się cele kooperując w zespole”. Krócej ? Zamiast podwyżki – 80 % tych z którymi miałem przyjemność się spotkać bym zwyczajnie zwolnił …you know is sad but true.” Fakt, dosyć brutalnie.

Kolejnym raperem, który zabrał głos w sprawie jest Vienio, który popiera nauczycieli. Jak wspomina, jego mama jest emerytowaną nauczycielką:

„Dobrze pamiętam, że w domu nigdy się nie przelewało, a często do nocy sprawdzała klasówki, czy przygotowywała się do kolejnych lekcji (…) Protestują dziś, w odpowiednim momencie, żeby przycisnąć chamskich sportowców, jakimi są politycy. Wszyscy pamiętamy i znamy triki tych tzw. przedstawicieli narodu. Obietnice nie mające pokrycia w realu. Oto nasza władza i bynajmniej nie kieruję tego do dzisiejszych ekip, bo zawsze tak było, że polityka to często tylko puste slogany i obietnice. Niech walczą o swoje, bo to oni kształcą przyszłe elity. Przyszłych lekarzy, prawników, artystów, dziennikarzy, ludzi wszystkich profesji. Albo teraz, albo nigdy. Mega was popieram”.

Innym raperem, który zainteresował się sprawą jest Ten Typ Mes, intelektualista polskiej rap-sceny, który to odpowiedział na prośbę nauczyciela – fana artysty:

Mój słuchacz, nauczyciel geografii, który obecnie strajkuje poprosił mnie o wsparcie. Ja mu bardzo chętnie tego wsparcia udzielę, chociaż nie znamy się osobiście. Moje relacje z systemem edukacji były skomplikowane. Byłem przytłoczony ilością i poziomem matematyki w tygodniu. Czułem, że byłem inaczej sprofilowany umysłowo czy nawet genetycznie i powinna być dla mnie jakaś alternatywa. Ale byłem w klasie ogólnej. Byłem też zniesmaczony potęgą religii w szkole, teoretycznie świeckiej. To były dla mnie wtedy jako ucznia i teraz jako muzyka sprawy bardzo istotne. To przecież od poziomu edukacji zależy jakimi ludźmi będziemy się potem otaczać. Jakim będziemy społeczeństwem, jacy dla siebie poniekąd będziemy. Żeby do tego zawodu garnęli się ludzie, którzy mają zapał, powołanie pedagogiczne, którzy dobrze dogadują się z dziećmi, jednocześnie chcą przekazać wiedzę w sposób fascynujący. Chcą coś zmienić i moim zdanie powinni być rewolucyjnie nastawieni do XXI-wiecznej edukacji. Ci ludzie, Ci przyszli i obecni nauczyciele nie mogą się co miesiąc czuć tak, jakby przy okazji odbierania wypłaty, dostawali z liścia.

Tak podstawowe sfery budżetowe dla nas wszystkich, jak edukacja, służba zdrowia, powinny być doinwestowane. Ludzie, którzy współtworzą przyszłych ludzi, wszystkich z którymi będziemy pracować, przebywać i uczyć się nasze dzieci i wnuki, jak również cała ekipa, która zadba o to, żebyśmy zarówno my jak i nasze dzieci, najbliżsi, kiedy się zepsujemy, żeby ich szybko naprawić. Dlatego to powinny być sfery doinwestowane.

Życzę przeniesienia pieniędzy właśnie w te miejsca. Nie wiem jak to zrobić, jestem muzykiem i nie znam się na gospodarce. Ale jeśli mogę tym ludziom udzielić wsparcia i mogę przyznać ze są dla mnie bardzo ważni. Mimo, że kiedyś tego nie dostrzegałem, byłem trudnym uczniem. A jednak ci nauczyciele nadal przychodzili do roboty. Nie olali mnie i doprowadzili mnie do końca tych semestrów. Więc jeżeli mogę to zrobić to z całego serca robię to!”

Inne osoby publiczne również zabierają głos w tej sprawie, o czym świadczy między innymi Koncert wsparcia dla nauczycieli, zorganizowany przez Marysie Sadowską.

Marysia Sadowska, to wokalistka i reżyserka. Ogłosiła ona na swoim Facebookowym profilu, że jest organizatorką koncertu, popierającego strajkujących nauczycieli. Zachęcała także innych artystów do dołączenia do inicjatywy. W koncercie wzięli udział między innymi: Organek, Big Cyc, Arek Jakubik, Vienio, Natalia Kukulska, Mika Urbaniak, i No Logo.

„Kochani przyjaciele artyści! Organizujemy w środę pod Teatrem Studio wielki koncert poparcia dla nauczycieli! Chcemy przyciągnąć młodzież i pokazać im, jak ważna jest solidarność i zaangażowanie społeczne. Apeluję do kolegów, aby wystąpili razem z nami. Informacje na Priv do mnie. Udział potwierdzili już Arkadiusz Jakubik, Big Cyc, Organek, Vienio, Mika Urbaniak, Natalia Kukulska i No Logo”– mogliśmy przeczytać na Facebooku Marii.

Zdania są podzielone, zapewne wynikają one z osobistych doświadczeń z polskim szkolnictwem i nauczycielami. Ja sama spotkałam się z różnymi nauczycielami – i tymi znudzonymi swoim zawodem, i tymi pełnych pasji i zaangażowania – tych drugich było znacznie więcej. Myśląc o nich – sama stoję murem za nauczycielami. Jak więc widać, nauczyciela mają spore poparcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ