Puls Biznesu: Pieńkowska pomogła Leszkowi Czarneckiemu w ucieczce z kraju

Puls Biznesu opisywał wczoraj, jak biznesmen Leszek Czarnecki był inwigilowany przez polskie służby. Wydarzenia, które miały miejsce tuż przed ujawnieniem afery KNF dziennikarze zrekonstruowali na podstawie trzech różnych źródeł i wielu rozmów.

Według ich ustaleń inwigilacja Czarneckiego rozpoczęła się dwa lata temu. Biznesmen zatrudnił wtedy dla swojej żony, Jolanty Pieńkowskiej, mężczyznę, który miał pełnić rolę kierowcy i ochroniarza. Później dowiedział się, że to oficer służb pracujący pod przykrywką, ale nie zdecydował się go zwolnić.

Według dziennika kilka dni przed ujawnieniem w mediach rozmowy z szefem KNF nagranej przez Czarneckiego, biznesmen z żoną chcieli wyjechać na wakacje do Izraela. Odrzutowiec zarezerwowali na 9 listopada. Czarnecki wyjechał jednak z Polski samochodem, już 8 listopada. Ponieważ wiedział, że jest inwigilowany, pomogła mu w tym żona.

Pieńkowska i Czarnecki obmyślili sprytny plan

Dziennikarka TVN pojechała na spotkanie do znajomej. W bagażniku samochodu przewiozła Czarneckiego. Ten na parkingu podziemnym przesiadł się w do innego auta, pojechał nim do Berlina, a stamtąd odleciał do Miami. Telefon zostawił jednak w swoim apartamencie w Warszawie, żeby służby były przekonane, że wciąż jest w Polsce, zwłaszcza że dzień później miał lecieć z żoną do Izraela.

Puls Biznesu zwraca uwagę, że ten kierunek jest istotny, bo Polska nie ma z tym krajem podpisanej umowy o ekstradycji.

Kiedy 9 listopada kierowca miał zawieźć biznesmena i jego żonę na Okęcie, zaniepokoił się, że Pieńkowska pojawiła się sama. W jej obecności nie mógł jednak zaalarmować służb. Ponieważ dziennikarka miała jednak w torebce telefon męża, służby myślały, że biznesmen jest w samochodzie. To dało mu jeszcze więcej czasu. Na lotnisku czekało już kilku oficerów chcących zatrzymać Czarneckiego. Gdy z samochodu wysiadła sama dziennikarka, zrozumieli, że zostali wprowadzeni w błąd. Około godzinę przesłuchiwali ją na lotnisku, po czym pozwolili jej odlecieć do Izraela.

W połowie listopada o nieudanej próbie zatrzymania Czarneckiego na Okęciu informowała Gazeta Finansowa. Wtedy zaprzeczał jej Stanisław Żaryn, rzecznik Mariusza Kamińskiego – ministra koordynatora służb specjalnych. Twierdził, że to “klasyczny fakenews”.

Rozmowę Czarneckiego z Chrzanowskim Wyborcza ujawniła 13 listopada. W połowie miesiąca biznesmen składał zeznania w prokuraturze, a w miniony wtorek został przebadany wykrywaczem kłamstw. Jego żona po raz ostatni pojawiła się na antenie TVN 31 października. Jak informowało biuro stacji, “wzięła urlop z przyczyn osobistych”.

źródło: donald.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4472 More posts in Newsy category
Recommended for you
Joanna Koroniewska o wakacjach nad polskim morze: Tutaj prawie czuję się jak celebrytka
Maciej Dowbor zmienił się nie do poznania. Joanna Koroniewska pokazała jego zdjęcie

Joanna Koroniewska pokazała nietypowe zdjęcia ze swoim mężem. Na fotografiach gwiazda jest piękna i młoda,...