Program Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Mathieu-Amalric-Emmanuelle-Seigner-et-Roman-Polanski-a-Cannes-le-25-mai-2013 portrait w674Znamy tytuły tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który zstanie ogłoszony 25 września.

Organizatorzy ogłosili właśnie, że na zakończenie festiwalu – 20 października – zobaczymy film Romana Polańskiego „Wenus w futrze”. Będzie to oficjalna polska premiera. Autorem scenariusza „Wenus w futrze” jest David Ives. Film jest adaptacją jego sztuki pod tym samym tytułem, wystawianej z powodzeniem na Broadway’u, inspirowanej z kolei nowelą Leopolda von Sacher-Masocha. Akcja rozgrywa się w teatrze. Na castingu do głównej roli w nowym spektaklu pojawia się wulgarna i przebojowa Vanda (Emmanuelle Seigner). Między reżyserem i aktorką rozpoczyna się gra. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Film powstał jako koprodukcja francusko-polska.
29. Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się 11października, seanse zaplanowano w dwóch miejscach – w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie 
Złote Tarasy. Program zostanie ogłoszony 25 września na konferencji prasowej. Wiadomo, że w Konkursie Międzynarodowym znajdą się dwa polskie filmy: „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego o więzi emocjonalnej między dwiema kobietami – Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką, oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji. W rolach głównych: Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak, Agata Kulesza.

Drugim polskim filmem w Konkursie Międzynarodowym będzie „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Opowieść o młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny. W rolach głównych Anna Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik i Adam Szyszkowski. 29.Warszawski Festiwal Filmowy – 11-20 października. Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa. 

M. Adamczyk Źródło: gazeta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ