Problem ze wczesnym wstawaniem
Staraj się wstawać, jeść i ćwiczyć o tych samych godzinach. Wtedy ciało nie będzie musiało przygotowywać się na coś, co może się wydarzyć, nie będzie więc gromadziło energii na zapas, na później. Ważne jest, aby wstawać wcześnie także w weekendy. Twoje ciało będzie ci wdzięczne, a ty będziesz chodziła coraz bardziej wyspana i zregenerowana.
Unikaj przycisku ”drzemka” w swoim budziku. Przycisk ten stworzony jest z myślą o osobach, które potrzebują wrócić na kilka minut do snu, nie wchodząc w jego głębszy etap. Używając jednak „drzemki” tylko utrudnisz sobie nawyk wczesnego wstawania. Jeśli nie wyobrażasz sobie wstać bez kilkukrotnego wciśnięcia „drzemki”, zamiast zwykłego budzika używaj „mądrego budzika”. Co to takiego? Na wielu smartfonach można zainstalować aplikację, która wymaga rozwiązania jakiegoś problemu matematycznego. Zanim wyłączysz budzik już dawno odechce ci się spać. Jeśli ta metoda wydaje ci się zbyt brutalna, spróbuj używać różnych piosenek jako budzik. Nie przyzwyczaisz się do żadnej z nich i dzięki temu nie prześpisz kilkuminutowego grania.
To samo powoduje zbyt duża ilość światła. Nieważne czy odsłonisz zasłony czy zapalisz nocną lampkę. Twój umysł będzie wiedział, że nie powinien produkować więcej melatoniny – hormonu, który pomaga dobrze spać. Musisz oszukać swój mózg, aby szybciej wstać. Według doktora Christophera Wintera pierwsze co powinnaś zrobić po przebudzeniu to ćwiczenia. Zacznij od rozciągania, później krążenia ramion i rozruszania całego ciała. Z biegiem czasu wybierz się rano na spacer z psem, jogging aż w końcu do pracy będziesz jeździć rowerem. Poranne ćwiczenia regulują ciśnienie krwi, zmniejszają stres i poprawiają jakość snu.
Zrezygnuj ze słodkich bułek. Na śniadanie zjedz posiłek bogaty w białko. Według dr Wintera węglowodany są sprzymierzeńcem snu, a białko podnosi poziom dopaminy we krwi, sprawiając, że będziesz gotowy na wyzwania w ciągu dnia i pełny energii. Postaw na owsiankę z twarogiem, jajecznicę albo kanapkę z kurczakiem.Chodzenie wcześniej spać i ranne wstawanie może spowodować, że będziesz mieć ochotę na drzemkę. Zwalcz to! Zapadając w drzemkę znowu rozregulujesz organizm i nie wdrożysz nowej rutyny wczesnego wstawania w codzienność.
M. Adamczyk