Prima aprilis, po co oszukiwać? Geneza….
Prima aprilis to dzień żartów i psikusów, który przypada w Polsce na 1 kwietnia. Pojawianie się zabawnych i kłamliwych informacji związanych z tym dniem jest w wielu krajach na świecie popularnym zwyczajem.
Początki tego zwyczaju nie są do końca znane, ale istnieje kilka teorii na ten temat. Jedna z nich mówi, że pierwotnie Prima aprilis był związany z końcem zimy i rozpoczęciem wiosny, kiedy to ludzie organizowali zabawy i festyny, a także dokonywali drobnych kradzieży i psikusów.
Inna teoria mówi, że Prima aprilis wywodzi się z czasów starożytnych Rzymian, którzy obchodzili wtedy święto Hilaria, znanego z podobnych zabaw i psikusów.
W Polsce tradycja Prima aprilis jest stosunkowo młoda i pojawiła się dopiero w XIX wieku. Na początku XIX wieku Prima aprilis był znany jedynie w nielicznych miastach, a z czasem zyskał popularność w całej Polsce.
Prima aprilis jest obchodzony w różnych krajach na świecie. Zwyczaje i tradycje związane z tym dniem mogą się różnić w zależności od kraju, ale cechuje je zazwyczaj to, że ludzie dokonują żartów i psikusów.
Oto kilka przykładów sposobów, w jakie Prima aprilis jest obchodzony na świecie:
Francja – W tym kraju Prima aprilis nazywany jest „Poisson d’Avril” (kwietniowy ryb) i ludzie obdarowują się małymi papierowymi rybkami, które przyczepiają do pleców swoich przyjaciół lub rodziny. Takie papierowe rybki można kupić w wielu sklepach.
Włochy – Włosi nazywają Prima aprilis „pesce d’aprile” (kwietniowa ryba) i organizują różnego rodzaju żarty, takie jak np. przycinanie wąsów swojemu szefowi, co jest uważane za zabawny żart.
Hiszpania i krajach hiszpańskojęzycznych – W tych krajach Prima aprilis jest nazywany „Dia de los Santos Inocentes” (Dzień Świętych Niewinnych) i obchodzi się go w podobny sposób jak w Polsce – ludzie dokonują żartów i psikusów.
Niemcy – W Niemczech Prima aprilis nazywany jest „Aprilscherz” i obchodzi się go poprzez robienie dowcipów i kłamstw, a także publikowanie fałszywych informacji w mediach.
USA – W Stanach Zjednoczonych Prima aprilis jest znany jako „April Fools’ Day” i jest to dzień, w którym ludzie dokonują różnych żartów i psikusów, takich jak np. podmiana cukru na sól w kawie kolegi w pracy.
Prima aprilis jest obchodzony w różnych krajach na świecie, ale wszędzie charakteryzuje się on tym, że ludzie dokonują różnych żartów i psikusów.
Oto kilka prawdziwych żartów, które wydarzyły się w przeszłości:
Spaghetti Trees – W 1957 roku program BBC „Panorama” wyemitował reportaż o Szwajcarii, gdzie mówiono o hodowli spaghetti na drzewach. Wiele osób zadawało się pytanie, czy takie coś jest możliwe, a po jakimś czasie BBC ujawniło, że było to żart i że zdjęcia przedstawiające spaghetti na drzewach były zmontowane.
Kradzież Księżyca – W 1990 roku oszust Joe Caracappa ogłosił, że sprzedał Księżyc wraz z dziesięcioma hektarami terenu i że nowy właściciel planuje zbudować tam hotel. Choć oczywiście sprzedaż Księżyca była niemożliwa, wiele osób uwierzyło w ten żart.
Wakacje w San Serriffe – W 1977 roku brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował artykuł o fikcyjnym archipelagu San Serriffe, który składał się z dwóch wysp w kształcie półksiężyca, a artykuł opisywał wakacje w tym egzotycznym miejscu. Wielu czytelników próbowało zarezerwować wakacje w San Serriffe, ale okazało się, że to tylko żart.
Prank na Harvardzie – W 1959 roku studenti Massachusetts Institute of Technology (MIT) przenieśli trzy tonowy policyjny samochód na dach budynku Harvard Business School, co było jednym z największych pranksów w historii MIT.
Lecący pingwin – W 2008 roku na internetowym serwisie YouTube pojawiło się wideo przedstawiające pingwina, który podobno nauczył się latać. Okazało się, że to był fałszywy film stworzony przez studentów sztuki z Anglii. Film stał się jednak hitem internetu i obejrzało go miliony osób na całym świecie.