Praktyczne zasady zdrowego żywienia
Jeśli zmęczyło Cię wieczne odchudzanie i kolejne diety, które nie dały pożądanych efektów – przestań się odchudzać, a zacznij rozsądnie odżywiać. Jeśli chcesz długotrwałych efektów jedynym sposobem jest zmienianie swoich przyzwyczajeń krok po kroku. Będziesz zdumiona jak kilka prostych zasad może polepszyć Twoje samopoczucie i sprawić, że Twoje ciało zacznie się zmieniać właściwie mimochodem.
Wodopój
Picie płynów powinno stać się Twoim hobby. Do tych, które nie zrobią Ci krzywdy należy woda gazowana i niegazowana oraz czerwona, zielona i biała herbata. Jak najczęściej zamieniaj swoje ulubione napoje słodzone na butelkę wody ze świeżo wyciśniętą cytryną, którą możesz zabrać ze sobą do szkoły czy do pracy. Kolejną filiżankę kawy ze śmietanką zamień na parujący kubek zielonej herbaty. Krótko parzona pobudzi Cię mocniej niż kawa, a jest o wiele bardziej zdrowa. Jeśli tylko zabierasz się do wykonania jakiegoś zadania lub do pracy przy komputerze – zawsze najpierw postaw na biurku coś zdrowego do picia. Sukcesywnie staraj się zmniejszać dawki cukru w napojach. Nie rób nic na siłę – gwałtowne postanowienia zazwyczaj nie wytrzymują zbyt długo. Chodzi o to, abyś zmieniała swoje nawyki, które przydadzą Ci się do końca życia, a nie przechodziła na restrykcyjną dietę.
Warzywniak
Żeby jeść dużo warzyw i owoców, za którymi może nie przepadasz, nie trzeba wcale pięć razy dziennie jeść wyłącznie sałatki. Na początek wystarczy zasada, w myśl której do każdego posiłku dokładasz jakieś warzywo lub owoc (z akcentem na warzywo). Może to być cały pomidor do kanapki, sparzony brokuł do makaronu z sosem czy pół grejpfruta do śniadania. Składniki pochodzenia roślinnego przyspieszają przemianę materii i „łagodzą” ciężar spożywanej potrawy, dlatego powinny być dołączane do każdego posiłku. Warzyw wybieraj zawsze trochę więcej niż zazwyczaj. Z czasem możesz jeść więcej sałatki do obiadu na rzecz mniejszej ilości makaronu. W ten sposób nawet nie zauważysz, jak zaczniesz jeść więcej warzyw.
Piekarnia
Nie odmawiaj sobie pieczywa. Oczywiście, nie jest rozsądnie zajadać się cały dzień białymi bułkami, ale pełnoziarniste pieczywo także jest smaczne, a dzięki zmieleniu ziarna razem z jego otoczką, jest również bogate w błonnik i wiele składników odżywczych. Jeśli masz ochotę na chleb – zjedz go, ale staraj się wybierać pieczywo ciemne, w którego składzie przeważa mąka razowa lub pszenna pełnoziarnista i nie ma w nim karmelu.
Bed and Breakfest
Nigdy nie powinnaś zapominać o śniadaniu. To musi być najbardziej odżywczy posiłek w całym Twoim dniu. Nie lubisz tradycyjnej owsianki? Upraż muesli na patelni, a gdy się zarumieni wsyp do miseczki i dodaj miodu, jogurtu naturalnego oraz pokrojonego jabłka. Pomysłów na stworzenie pełnowartościowego i pysznego śniadania jest bardzo wiele. Trzeba tylko znaleźć swoje ulubione typy, by zasypiając nie móc się doczekać smacznego porannego posiłku.
Zdrowe nawyki
Proste czynności i pozornie drobne zmiany w kuchni pomogą Ci zmienić sposób odżywiania niemal niezauważalnie. Zamiast smażyć zacznij dusić lub prażyć i dopiero na koniec podlewaj odrobiną tłuszczu. Zamiast zwykłej soli używaj tej jodowanej. Do każdej surówki czy sałatki wrzuć łyżkę otrębów i kiełków – prawie nie zmienią smaku, a są niezwykle zdrowe. Zwykły olej do sałatek zamień na oliwę z oliwek, olej sezamowy lub lniany (z pierwszego tłoczenia). Naleśniki smaż na oleju kokosowym i zawsze dodawaj do ciasta trochę zmielonych płatków owsianych. Gdzie tylko możesz wrzucaj kilka migdałów czy nerkowców. Przyrządzając potrawy mączne mieszaj mąkę białą z mąką pełnoziarnistą – niczego to nie zmieni, a wartość odżywcza będzie dużo wyższa. I najważniejsze – zawsze czytaj etykiety produktów, które zamierzasz kupić. Jeśli batonik jest zbożowy, ale ma na pierwszym miejscu w składzie cukier – bardzo mu daleko do produktu dietetycznego. Jeśli w muesli jest więcej suszonych owoców niż ziaren – poszukaj alternatywnego produktu, którego skład będzie zdrowszy. I tak dalej…
Pamiętajmy, że każda dieta się kiedyś kończy. Gdy wracamy do „normalnego” trybu życia po jakimś czasie jej efekty po prostu znikają. Natomiast zdrowe nawyki żywieniowe pozostają na całe życie i nieprzerwanie dają efekty w postaci stałej wagi, lepszego samopoczucia i satysfakcji z dbania o własne zdrowie.
Żaneta Sławińska, fot.wrocal.naszemiasto.pl