Pożegnaj pierwsze zmarszczki!

Pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle już ok. 25 roku życia. Im wcześniej zaczniesz z nimi walczyć, tym dłużej Twoja skóra zachowa gładkość, jędrność i elastyczność. Przeczytaj, w jaki sposób poradzić sobie ze zmarszczkami oraz jak opóźnić proces ich powstawania.

Źródło: www.medisite.fr

Pierwsze zmarszczki i starzenie się skóry

Gdy się śmiejemy, mrużymy oczy oraz marszczymy brwi pojawiają się zmarszczki mimiczne, które są związane z kurczeniem się mięśni wyrazowych tworzących mimikę twarzy. W wyniku częstego powtarzania tych samych ruchów mięśnie wyrazowe nie rozkurczają się już tak szybko, więc zmarszczki ulegają utrwaleniu. Pierwsze „linie” na skórze nie są związane z osłabieniem włókien kolagenu i elastyny, więc nie należy się obawiać, że zmarszczki mimiczne przerodzą się w głębokie bruzdy. Jednak z biegiem czasu w naszej skórze zmniejsza się aktywność białek tworzących komórki skóry. W konsekwencji nasze ciało staje się mało jędrne, przesuszone i pojawiają się grawitacyjne, głębokie bruzdy.

Złuszczanie

Jest ważnym elementem przeciwstarzeniowej terapii. Dzięki niemu pozbywamy się martwych komórek naskórka. Nasza skóra wygląda wtedy młodziej, sprawia wrażenie „odświeżonej”, bardziej jędrnej, a zmarszczki i przebarwienia są mniej widoczne. Do wyboru mamy wiele rodzajów peelingów. Peeling mechaniczny nie tylko likwiduje martwy naskórek, ale także wymusza masaż, który „relaksuje” mięśnie oraz polepsza mikrokrążenie w tkankach. Obecnie bardzo popularne są też eksfoliacje przy użyciu kwasów, które polegają na stosowaniu związków chemicznych o właściwościach złuszczających. Wpływają one już nie tylko na naskórek, ale także stymulują skórę właściwą do przebudowy, dlatego są szczególnie zalecane osobom, u których widać oznaki starzenia się. Ich działanie zależy od rodzaju zastosowanej substancji, jej pH oraz stężenia. W złuszczaniu najczęściej wykorzystuje się kwasy AHA (m.in. migdałowy, glikolowy) BHA (salicylowy) i TCA (trójchlorooctowy), tretinoinę, rezorcynę, roztwór Jessnera oraz bardzo silnie działający fenol.

Kremy z antyoksydantami

Dietetycy oraz lekarze zalecają spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty, które „wymiatają” z organizmu wolne rodniki. Są one odpowiedzialne za przyspieszenie starzenie się naszego organizmu. Przeciwutleniaczy również potrzebuje nasza skóra, dlatego jak najczęściej stosuj kosmetyki zawierające te substancje. Należą do nich m.in. witamina A, E i C oraz flawonoidy i koenzym Q10. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie witaminy C i E – taki duet ma silne właściwości odmładzające.

Pielęgnacja okolic oczu

Zmarszczki wokół oczu pojawiają się bardzo szybko, gdyż skóra w tych okolicach jest pięć razy cieńsza niż w innych miejscach twarzy. Jeśli chcemy opóźnić powstawanie „kurzych łapek”, to warto do codziennej pielęgnacji wybierać kremy, które zawierają wspomniane wyżej antyoksydanty oraz inne substancje nawilżające oraz łagodzące podrażnienia delikatnego naskórka w tych obszarach. W składach kosmetyków pod oczy szukaj: rumianku, aloesu, alantoiny, olejów roślinnych (np. migdałowego i arganowego).

Preparaty z filtrem na dzień

Od dawna już wiadomo, że na starzenie się naszej skóry duży wpływ ma promieniowanie ultrafioletowe (UVA oraz UVB). Według specjalistów odpowiednia i wcześnie rozpoczęta ochrona przeciwsłoneczna pozwoliłaby na zredukowanie oznak starzenia skóry nawet aż o 80%. Długotrwałe działanie promieni słonecznych pogarsza jędrność oraz elastyczność skóry. Pojawia się wtedy coraz więcej głębokich zmarszczek, przebarwień (nierównomierna pigmentacja) i „pajączków” . Powyższe zmiany związane są z zanikaniem oraz pogarszaniem się struktur fibroblastów oraz włókien kolagenu i elastyny. Dlatego niezwykle ważna jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, których podstawowym zadanie jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Na rynku kosmetycznym dostępne są preparaty z filtrami fizycznymi i chemicznymi. Ta pierwsza grupa odbija promieniowanie UV, druga natomiast je pochłania. Dobierając kosmetyk należy przede wszystkim zwrócić uwagę na karnację oraz częstotliwość wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych.

_______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ