Powrót do przeszłości

zydzi obrazlife4stylePrzed wojną Warszawa była drugim co do wielkości skupiskiem Żydów w Europie. Dawny Muranów rozbrzmiewał językiem jidysz i tętnił życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Tę atmosferę dawnej stolicy przywołuje Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wystawę „Warszawa, Warsze” można oglądać do końca czerwca. Pokaz w muzeum zaczyna się od końca XVIII wieku, ponieważ nie zachowały się wcześniejsze pamiątki po społeczności żydowskiej w stolicy. Na wystawie każdy będzie mógł poczuć się, jak na spacerze po przedwojennej Warszawie i poznać lepiej kilka miejsc, które stanowiące ważne ośrodki Żydów w mieście. Muzealna wycieczka obejmuje dawne targowiska na Grzybowskiej czy placu Żelaznej Bramy, centrum inteligencji na ulicy Tłomackie, czy w końcu Pragę, gdzie przyciągały Żydów targi końskie. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, filmy, dzieła sztuki oraz zabytkowe przedmioty. Można usiąść w kawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety oraz posłuchać przebojów kabaretu Qui Pro Quo.

– Wystawa „Warszaw, Warsze” jest niczym wyprawa do zaginionej Atlantydy – uważa Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. Projekt realizowany przez muzeum zasługuje na uwagę, ponieważ pokazuje pełną symbiozę społeczności żydowskiej z miastem. Tak jak żydowska społeczność kształtowała Warszawę, tak ona wpływała na Żydów. Wystawa odzwierciedla oblicza stolicy, jakiej nie zobaczymy w obecnych czasach. Oprócz miejsc, filmów i zdjęć podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w wielu interesujących spotkaniach, wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

6 maja o godzinie 18.30 odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego skonfrontowane zostaną dwa obrazy Warszawy – żydowskiej, czyli tej tworzonej przez przedstawicieli mniejszości i Warszawy „żydowskiej” – równoległej rzeczywistości, tworzonej przez działaczy, animatorów, popularyzatorów kultury żydowskiej. Koniec maja, upłynie zaś pod hasłem Żydowskiej Warszawy w działaniu. Kryją się pod nim spotkania z działaczami, animatorami i aktywistami, którzy realizują projekty związane z żydowskim dziedzictwem. Wspólnie z przybyłymi goścmi przyjrzą się różnym pomysłom i trendom.

Karolina Bełkot

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ