Potęga zapachów

Często nie zdajemy sobie sprawy, że zapachy, które nas otaczają znacząco wpływają na nasz nastrój. Oprócz tego, że sprawiają nam przyjemność, potrafią także korzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre z nich posiadają również właściwości lecznicze. Warto jest bliżej przyjrzeć się różnym zapachom i poznać ich dobroczynne właściwości.

Źródło: bolsiusaromatic.pl

Dodaj sobie energii

Jeśli chcesz, żeby poranny prysznic dał ci energetycznego kopa, wybieraj kosmetyki pod prysznic o zapachu mięty i cytryny. Mięta pieprzowa jest również doskonała na przeziębienia, zatkane zatoki i zmęczenie. Pozytywny  wpływ na samopoczucie ma zapach cynamonu. Dodatkowo stabilizuje on ciśnienie krwi oraz działa pobudzająco w chwilach nadmiernej senności. Również zapach jagód słynie z właściwości energetyzujących.

Wanilia na stres

Aromat wanilii, kojarzony z beztroskim dzieciństwem, pozwala nam wyciszyć nerwy. Warto o tym pamiętać wybierając płyny do relaksacyjnych kąpieli. Kolendra – przyprawa o charakterystycznym, łagodnym, ziołowym zapachu łagodzi zdenerwowanie, zmęczenie fizyczne i napięcie nerwowe. Zapach grejpfrutów wydobywany z wyciśniętego soku z owoców łagodzi stres, napięcie nerwowe, depresje oraz migrenowe bóle głowy. Uspokajająco działa również lawenda, kwiaty pomarańczy, rumianku, szałwii i róży.

Skoncentruj się

Idealnym miejscem do hodowli bazylii w doniczce jest biurko, przy którym się uczysz lub pracujesz. Jej aromat sprzyja skupieniu oraz rozjaśnia i pobudza umysł. Przyjemny, ziołowy zapach bazylii łagodzi nerwobóle, migreny, depresje i objawy bezsenności. Działanie usprawniające myślenie i poprawiające pamięć posiadają również rozmaryn, lawenda, jałowiec, sosna i pelargonie o pachnących liściach.


Relaksacyjna lawenda

Kilka kropel olejku lawendowego dodanego do kąpieli, pomoże ci odprężyć się nawet po ciężkim dniu. Dostępne są również poduszki z suszoną lawendą, które ponoć gwarantują spokojny sen. Badania dowodzą, że ich  skuteczność porównywalna jest z działaniem leków nasennych. Zapach lawendy  posiada własności terapeutyczne. Łagodzi stany depresyjne, lęki, zmęczenie, irytację, napięcie nerwowe oraz bezsenność. Właściwości odprężające posiad też rozmaryn, szałwia, tymianek i macierzanka.

Kontroluj ciśnienie krwi

Udowodniono naukowo, że zapach aromatycznych jabłek może kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszać bóle migrenowe, a nawet pomagać w odchudzaniu.  Badania wykazały, że osoby, które co 2 godziny wdychały aromat jabłek, spożywały tygodniowo o  2700 kcal mniej. Podobne właściwości przypisuje się też aromatom mięty, wanilii i bananów. Zapachy eukaliptusa i cynamonu pobudzają ludzki organizm przy nadmiernej senności oraz wpływają na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ