gwiazdozbiór

Polski akcent w kosmosie. Nazwij planetę i gwiazdę

Głosowanie na nazwę dla polskiej planety rozpoczęło się 9 września i potrwa aż do końca października. Każdy może oddać swój głos na wybraną propozycję. Która polska nazwa będzie widniała w kosmosie?

Polacy zadecydują jak zostaną nazwane planeta BD+14 4599 b i gwiazda BD+14 4559 , które zostały odkryte w 2009 roku przez polski zespół astronomów pod kierownictwem profesora Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK.

Gratka dla fanów astronomii

Takie działanie jest częścią planu przygotowanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) służącego propagowaniu sukcesów i osiągnięć wybitnych astronomów. Z okazji setnej rocznicy istnienia instytucji we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) zorganizowano konkurs na nazwy planet pozasłonecznych. Właśnie rozpoczął się drugi etap konkursu, w którym internauci wybierają nazwę dla gwiazdy i planety.

Zainteresowanie rywalizacją od samego początku było bardzo duże. Podczas pierwszego etapu trwającego w czerwcu i lipcu zgłoszono aż 2800 propozycji. Krajowy komitet konkursu IAU100 Name ExoWorlds po analizie zgłoszeń wybrał siedem par nazw, na które można już głosować na oficjalnej stronie internetowej http://www.iau100.pl/planety/.

Każdy może zobaczyć gwiazdę!

Gwiazda BD+14 4559 jest widocznym obiektem nawet do amatorskiej obserwacji. Można ją zobaczyć przez teleskop czy lornetkę. Jest widoczna przy gwiazdozbiorze Pegaza. Najlepiej dostrzegalna jest latem i jesienią. Planeta, którą oznaczono jako BD+14 4559 b, rozmiarowo zbliżona jest do Jowisza, a jej odległość od całego układu to około 160 lat świetlnych.

Naukowcy dopiero niedawno zaczęli odkrywać planety pozasłoneczne. Od tego czasu minęło niecałe 30 lat, a już odkryto ponad 4000 takich obiektów. Polscy astronomowie mają w tym niemały udział. Są odkrywcami kilkudziesięciu planet. Na niebie możemy dostrzec na przykład gwiazdę upamiętniającą Mikołaja Kopernika, którą na jego cześć nazwano Copernicus. Widnieje w konstelacji Raka, a jej układ składa się z pięciu planet.

Proponowane nazwy są ułożone w kolejności: nazwa dla gwiazdy, nazwa dla planety.

  • Geralt i Ciri – to bohaterowie wykreowani przez Andrzeja Sapkowskiego w Wiedźminie. Ta nazwa jest uhonorowaniem wybitnego pisarza, którego twórczość doceniono na całym świecie.
  • Jantar i Wolin – to nazwy ściśle związane z Bałtykiem. Jantar to określenie cennego bursztynu, zaś Wolin to wyspa na Morzu Bałtyckim.
  • Piast i Lech – to legendarni bohaterowie. Lecha uznaje się za protoplastę Polaków, a Piasta za założyciel, rządzącego później, rodu Piastów.
  • Polon i Rad – to nazwy pierwiastków chemicznych odkrytych przez uznaną chemiczkę i fizyczkę Marię Skłodowską-Curie.
  • Solaris i Pirx – to tytuł powieści jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców science fiction – Stanisława Lema i jedna ze stworzonych przez niego postaci.
  • Swarog i Weles – to bóstwa wywodzące się ze słowiańskiej mitologii. Swarog był bogiem m.in. nieba i ognia, a jego syn Weles był podziemnym bogiem magii i sztuki.
  • Twardowski i Boruta – Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica, który zaprzedał duszę diabłu, a Boruta jest fikcyjnym diabłem, który zamieszkuje podziemia zamku w Łęczycy.

Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ