„Polityka” w Teatrze 6.piętro

Przełom grudnia i stycznia to kolejna ciekawa premiera w Teatrze 6.piętro. Tym razem na warsztat wzięto sztukę Włodzimierza Perzyńskiego – „Polityka”. Za reżyserię odpowiedzialny jest sam dyrektor artystyczny teatru – Eugeniusz Korin.

Źródło: teatr6pietro.pl, fot. M. Zdunowski

„Polityka”, pomimo tego że to dramat napisany w latach 20., zadziwia swoją niezwykłą aktualnością. To gorzko-ironiczna komedia, która w sposób inteligentny i z przymrużeniem oka szydzi z licznych przywar i ułomności klasy politycznej. Jednak śmiech, który ma towarzyszyć spektaklowi traktowany będzie jako sposób, a nie cel. Sposób na to, aby rozpocząć rozmowę nad bolączkami współczesnych Polaków.

Sztuka opowiada o czasach wielkich transformacji lat 20. XX wieku: emancypacji kobiet oraz budowie II Rzeczpospolitej. Na takim tle historycznym rozgrywa się romans Jadwigi (Małgorzata Socha) i Adolfa (Rafała Królikowskiego). Para kiedyś bardzo się kochała, ale niestety podzieliła ich tytułowa polityka. Kobieta zamieniła krzyż na popiersie Lenina i jest posłanką lewicy, a jej były wybranek to zagorzały prawicowiec. Nic więc dziwnego, że ta znajomość nie jest łatwa. Oprócz miłosnych perypetii uwikłani są również w różnego rodzaju zagrania międzypartyjne. Zwłaszcza, że w sferze dramatu (może i poza nią?) nieodłącznymi elementami uprawiania polityki są łapówkarstwo, prywata i nepotyzm. Dzięki „Polityce
poznamy również historie karierowiczów, Ministrów i oportunistów, którzy budzą na ustach widzów mimowolny uśmiech. Bo pomimo tego, że czasem obserwujemy to samo na własnych politycznych podwórkach, nie sposób nie zaśmiać się z tego jawnego absurdu.

Ciekawe i niezwykle oryginalne jest również podejście do samej sztuki. Otóż zamysł artystyczny jest taki, że wszyscy teatralni aktorzy grają nie postaci z dramatu, ale postaci filmowe. Całość pomyślana jest jako przedsięwzięcie teatralno-filmowe – aktorzy występują jakby w podwójnych rolach i odgrywają na teatralnych deskach sceny z niemego filmu. Pojawia się wielki ekran, z którego aktorzy z różnych powodów uciekają w przestrzeń teatralną.

W rolach głównych Małgorzata Socha oraz Rafał Królikowski. Na scenie towarzyszyć będą im jeszcze: Hanna Śleszyńska, Joanna Żółkowska, Kazimierz Kaczor, Sylwester Maciejewski, Michalina Sosna, Paweł Nowisz, Bartłomiej Firlet i Miłogost Reczek.

Za reżyserię i adaptację odpowiedzialny jest Eugeniusz Korin (dyrektor artystyczny teatru), za scenografię odpowiada Maciej Chojnacki, a za kostiumy Beata Harasimowicz. Muzykę do spektaklu przygotowali Janusz Tylman i Czesław Majewski.

Pierwsze spektakle „Polityki” będzie można obejrzeć już 30 i 31 grudnia w Teatrze 6.piętro (6. piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie), natomiast galowa premiera odbędzie się już po w nowym roku – 10 stycznia.


Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ