Pokolenie Y u szczytu wpływów na miasta?

Kto teraz rządzi w mieście?

Millennialsi są coraz starsi. Najstarszym z nich, niebawem wybije 40-tka. Generacja Y zasłynęła z tego, że zaczęła szturmować centra wielkich miast, porzucając przy tym rodzinne przedmieścia. Dowell Myers, profesor z University of Southern California, stwierdza, że znaleźliśmy się na „millenijnym szczycie”. Co to oznacza? Mniej-więcej tyle, że pokolenie żyjące w śródmieściu – dojrzało, i powoli je opuszcza, na rzecz, założenia rodziny, na obrzeżach miast. Pierwsze symptomy zjawiska, zauważono już za oceanem. Magazyn „Time” wykazał, że dużych miastach – Chicago, Bostonie, i Los Angeles, w roku 2016 liczba ludzi, reprezentujących pokolenia Y uległa zmniejszeniu. W związku z czym, czy faktycznie teza Myersa się sprawdza?
Joe Cortright – „szef miejskiego think-tanku City Observatory”, odniósł się do powyższego stwierdzenia. „Zwrócił uwagę na specyfikę Bostonu jako miasta uniwersyteckiego. Millennialsi po prostu kończą już ze studiami (najmłodsi w pokoleniu mają 19 lat) i na uczelniach zastępuje je kolejna alfabetycznie Generacja Z, nic więc dziwnego, że w tego typu ośrodkach akademickich ich populacja będzie się zmniejszać.”

Wskazał on na trójkę, innych, konkurencyjnych miast – Seattle, San Francisco, i Portland, w których to pokolenie to ma tendencje rosnąca. „Według prognoz US Census, Generacja Y sięga już szczytu swojej liczebności, którą osiągnie w 2022 roku. Kiedy przestanie rosnąć w skali całego kraju, ustabilizuje się też jego poziom w miastach.”

W publikacjach zwraca się jednak uwagę na to, że przemiany demograficzne to jedna sprawa, natomiast zachowanie społeczne to coś zupełnie innego. Pokolenie 'Y” wciąż góruje nad pozostałymi – poprzednimi, jeśli mowa o sympatii, co do życia w centrum miast:

„W 1980 roku w porównaniu z całą resztą dorosłej populacji tylko 10 proc. osób z grupy wiekowej 25 – 34 lata przedkładała śródmieścia nad przedmieścia. Dziś odsetek ten sięgnął 50 proc. Tu wiele się nie zmienia. W rzeczywistości dla topografii miast teraz większe znaczenie będą miały preferencje kolejnej Generacji Z.”

A wy co wybieracie? Przedmieścia, czy śródmieście? 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ