Pokochaj stretching

stretching tekst life4styleRozciąganie mięśni jest niezwykle ważnym elementem treningu, można nawet powiedzieć, że nieodłącznym. Niestety większość z nas nadal o tym zapomina. Przeczytaj, jakie korzyści gwarantuje stretching i na co zwrócić uwagę, przy jego wykonywaniu. Następnie włącz go na stałe do swojej aktywności fizycznej i poczuj różnicę!

Stretching powinien być wykonywany głównie po aktywności fizycznej, jest wtedy doskonałą formą wyciszenia organizmu. Najważniejsze, aby stał się nawykiem i za każdym razem towarzyszył nam w sportowych zmaganiach. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy kilka korzyści płynących z kontrolowanego rozciągania mięśni.

Po pierwsze: powiększa zakres ruchu w stawach, dzięki czemu jesteśmy bardziej elastyczni, a to z kolei ma wpływ na inne cechy motoryczne, czyli naszą siłę, szybkość i skoczność. Im bardziej elastyczne ciało, tym większa jego sprawność i im większy zakres ruchów, tym efekty treningu będą bardziej zadowalające.

Kolejną zaletą rozciągania jest lepsze ukrwienie mięśni, które gwarantuje im szybszy dopływ tlenu i substancji odżywczych, a więc szybszą regenerację. Trzeba pamiętać, że regeneracja jest trzecim (zaraz po odżywianiu i ćwiczeniach) i zarazem niezbędnym elementem zdrowego stylu życia.

Wspomniane wcześniej wyciszenie organizmu to również ważna kwestia. Po intensywnym wysiłku fizycznym tak zwany „cool down” to coś, czego mięśnie potrzebują. Jest to nic innego jak „ochłonięcie w ruchu”, czyli na przykład spowolnienie wcześniejszego biegu, ćwiczenia oddechowe, bądź właśnie stretching.

Zasady wykonywania rozciągania są dość proste i każdy będzie w stanie sobie z nimi poradzić, nawet bez pomocy trenera personalnego. Metody natomiast są dwie – dynamiczna i statyczna, jednak ta druga jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, dlatego to właśnie ją polecamy. Polega ona na stopniowym rozciąganiu mięśni, aż do momentu oporu, następnie chwilowe zatrzymanie ruchu i powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, po czym wykonać tę samą ilość na drugą nogę, rękę czy stronę. Efekty pojawią się, jeśli stopniowo zaczniemy zwiększać zakres ruchu, jednak nie powinniśmy przekraczać granicy bólu.

Metoda dynamiczna to nic innego jak poruszanie kończynami, czy tułowiem w różnych płaszczyznach. Są to między innymi wymachy i skłony.

Pamiętaj, że rozciąganie nie powinno odbywać się bez wcześniejszej rozgrzewki to grozi kontuzją, a przecież najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo!

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ