„Płynne złoto” – olej arganowy

Olej arganowy powstaje z owoców arganii żelaznej. Ze względu na pochodzenie nazywany jest często „płynnym złotem Maroka”. Słynie z wielu cennych właściwości leczniczych, kosmetycznych i żywieniowych, dlatego przypisuje się mu miano eliksiru młodości.

www.jardinessentiel.com

Jakie cenne składniki znajdują się w oleju arganowym?

Olej arganowy bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-6 i omega-9. Głównym przedstawicielem rodziny omega-6 jest kwas linolowy, a jego zawartość w tym oleju szacowana jest na około 35%. Rodzina omega-9 reprezentowana jest natomiast przez kwas oleinowy, który w oleju arganowym znajduje się w ilości 45%. Charakterystyczny dla „płynnego złota” jest również kompleks tokoferoli, czyli antyoksydantów z witaminą E na czele. Innym przeciwutleniaczami, które się w nim znajdują, są polifenole.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania oleju arganowego?

Olej arganowy słynie z poprawy ujędrnienia skóry i jej dogłębnego nawilżania. Składniki zawarte w tym cennym oleju sprawiają, że skóra zachowuje młodzieńczy wygląd, nawet wtedy, gdy procesy regeneracji organizmu ulegają spowolnieniu. Doskonale pielęgnuje skórę dojrzałą, redukując pojawiające się zmarszczki. Poza tym stosowany jest przez osoby z cerą trądzikową oraz pełni dużą rolę w kuracjach likwidujących blizny. Olej ten wykorzystywany jest również w masażach leczniczych, relaksujących i wspomagających leczenie reumatyzmu. Chroni strukturę DNA przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego i wolnymi rodnikami. Przywraca włosom utracony blask i połysk oraz wzmacnia paznokcie. Wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące, a co za tym idzie sprzyja gojeniu się ran. W skuteczny sposób obniża poziom cholesterolu, wspomaga układ odpornościowy organizmu oraz poprawia krążenie krwi. Olej arganowy uzyskiwany jest z ręcznego wyciskania oleistej pasty, która z kolei otrzymywana jest z w wyniku zmielenia ziaren owoców drzewa arganowego. Gęsta pasta, pozostała po tłoczeniu oleju, spożywana jest w formie dipu do chleba.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ