Paszporty Polityki 2015 rozdane!

Już po raz 23. tygodnik Polityka uhonorował wyjątkowe osobowości polskiej kultury swoimi Paszportami. Jak na gali rozdania statuetek podkreślił redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński „wręczając Paszporty, wcale nie sugerujemy naszym laureatom emigracji”. Przeczytajcie, kto spośród 18 nominowanych zdobył tegoroczną nagrodę.

vg247.com

Paszporty Polityki to nagrody przyznawane od 1993 roku. W 2002 roku do 6 podstawowych kategorii, w których do tej pory nagradzano ludzi kultury, dołączyła nagroda specjalna „Kreator kultury” przyznawana za wyjątkowe osiągnięcia w  jej krzewieniu. Laureatami Paszportów byli m.in. Danuta Stenka, Andrzej Wajda, Andrzej Smolik, Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski i Andrzej Sapkowski. Tradycyjnie gala rozdania statuetek odbywa się w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a loża honorowa zajmowana jest przez przedstawicieli świata polityki. W tym roku politycy nie zostali jednak zaproszeni na uroczystość, ponieważ jak argumentuje tygodnik, w ostatnim czasie kultura zajmuje ich zbyt często.

Laureaci Paszportów Polityki 2015:

Film – Magnus von Horn

Magnus von Horn jest z pochodzenia Szwedem, który w wieku 20 lat przeprowadził się do Polski, aby podjąć studia w łódzkiej szkole filmowej. Traktuje się na równi jako zarówno polskiego, jak i szwedzkiego reżysera. Paszport Polityki zdobył za film „Intruz”, który zdaniem tygodnika jest najlepszym debiutem ostatnich lat.

Teatr – Ewelina Marciniak

Widownia może kojarzyć Ewelinę Marciniak z ról w takich spektaklach jak „Zbrodnia”, „Amatorki”, „Skąpiec” i „Morfina”. Ten ostatni, wystawiany w Teatrze Śląskim w Katowicach, przyniósł aktorce nominację do nagrody. Argumentami przemawiającymi na rzecz aktorki w plebiscycie była pracowitość, odwaga i poczucie humoru.

Sztuki wizualne – Tymek Borowski

Błyskotliwe prace tego warszawskiego malarza zostały docenione przez Politykę. Jak argumentuje tygodnik, Borowski coraz częściej wychodzi poza ramy malarstwa, eksperymentując np. z infografiką i krótkometrażowymi filmami artystyczno-edukacyjnymi. Tegoroczną nagrodę artysta zdobył głównie z uwagi na dwie indywidualne wystawy: „Nie ma czegoś takiego jak sztuka” w BWA Olsztyn i „Wszyscy potrzebują zasad, ale każdy potrzebuje innych” w białostockiej Galerii Arsenał.

Muzyka poważna – Marcin Świątkiewicz

Marcin Świątkiewicz jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wszechstronnie uzdolnionym klawesynistą. Jest współtwórcą wydanego w ubiegłym roku dwupłytowego albumu zawierającego wszystkie koncerty klawiszowe Johanna Gottfrieda Müthela.

Muzyka popularna – Kuba Ziołek

Kuba Ziołek jest pochodzącym z Białegostoku i wszechstronnie uzdolnionym muzykiem. Współtworzy takie zespoły jak Alameda 5, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai. Zeszłoroczna płyta jego solowego projektu Stara Rzeka została dobrze przyjęta zarówno w kraju, jak i za granicą.

Literatura – Łukasz Orbitowski

To druga nominacja do Paszportów Polityki tego pisarza. Łukasz Orbitowski ma na swoim koncie już 14 książek. Tegoroczną nagrodę pisarz otrzymał za opartą na faktach powieść „Inna dusza”.

Kreator Kultury – Zespół studia CD Projekt RED

Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymał Zespół studia CD Projekt RED, który jest twórcą jednego z najlepszych polskich towarów eksportowych ostatnich lat – gry „Wiedźmin”. Trzecią, najnowszą część fabularnej gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” tworzyło aż 1,5 tys. osób. Tygodnik Polityka uhonorował twórców gry za stworzenie światowej marki i wpływ na rozwój tej nowej branży kultury w Polsce.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ