Kate i William

Para książęca już w Polsce! We wtorek spotkacie Kate i Williama w Gdańsku

Księżna Kate i książę William wylądowali w Warszawie, rozpoczynając dwudniową wizytę w Polsce. W poniedziałek, 17 lipca, są w stolicy, we wtorek, 18 lipca, w Gdańsku. Aby ich spotkać, dobrze być przy fontannie Neptuna już około godz. 14.00. W programie para książęca ma m.in. krótki spacer po Długim Targu. 

W Warszawie Kate i William wylądowali o godz. 13.30. Od razu pojechali do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. W programie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a później wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkanie z młodymi przedsiębiorcami w budynku Spire oraz wieczorne przyjęcie w Łazienkach, gdzie książę William wygłosi mowę do zebranych.

W Gdańsku para książęca wyląduje we wtorek, 18 lipca, około godz. 11.00. Z lotniska pojadą do byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Tam czeka ich spotkanie z byłymi więźniami obozu. 

W Gdańsku Kate i William są spodziewani z powrotem około godz. 14.00. O tej porze mieszkańcy miasta i turyści, którzy chcą spotkać parę książęcą powinni być już pod fontanną Neptuna na Długim Targu. Około godz. 14.30 para książęca podjedzie pod Dwór Artusa, gdzie spotka się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. 

Prezydent Gdańska w imieniu gdańszczanek i gdańszczan, wręczy parze książęcej prezent: dla Kate bursztynowy naszyjnik, a dla Williama spinki mankietowe, także z bursztynu. Zapewne na cześć pary książęcej padnie wystrzał z feluki (model łodzi żaglowej podwieszonej pod sufitem). 

Spotkanie z Pawłem Adamowiczem potrwa około 20 minut. W tym czasie na Długim Targu utwory m.in. Wojciecha Kilara i Georg Friedrich Händla, grać będzie Capella Gedanensis. 

Warszawa, 17 lipca. Małe książątka - Charlotte i George - patrzą przez szybę samolotu na płytę lotniska

Warszawa, 17 lipca. Małe książątka – Charlotte i George – patrzą przez szybę samolotu na płytę lotniska
fot. Kancelaria Prezydenta RP

Później, około godz. 14.50, para książęca wyjdzie przed Dwór Artusa. Na pewno chwilę postoją na przedprożu, czyli będą dobrze widocznie dla mieszkańców i turystów stojących niżej. Następnie wraz z prezydentem Adamowiczem zejdą niżej: będą spacerować wokół fontanny Neptuna. W programie degustacja pierogów i gdańskiego likieru Goldwasser. Przy fontannie stanie także warsztat do obróbki bursztynu, który jest kopią średniowiecznego warsztatu. Atrakcją będzie też występ szczudlarzy, którzy będą prezentowali alegorie ze Złotej Bramy tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.

Książęca para spotka się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce.

Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa potrwa około pół godziny, stamtąd Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, a potem do Europejskiego Centrum Solidarności.

Dalszy program wizyty pary książęcej:

Ok. 15.20 – 16.00: Gdański Teatr Szekspirowski. Książę i Księżna zwiedzą teatr i wezmą udział w zorganizowanym tam przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

Ok. 16.15 – 17.00: Europejskie Centrum Solidarności. William i Kate zwiedzą muzeum i spotkają się z Lechem Wałęsą, a następnie przejdą przez słynną bramę Stoczni i złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Tam także – z daleka – będzie można zobaczyć parę książęcą. Teren placu Solidarności będzie jednak ze względów bezpieczeństwa odgrodzony, a wokół będą agenci Biura Ochrony Rządu oraz służb brytyjskich.

Po tym spotkaniu para książęca wróci na lotnisko im. Lecha Wałęsy, skąd odleci do Warszawy. W środę, 19 lipca, początek wizyty w Berlinie, w tym spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

źródło: gdansk.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ