Paczki Day – jak nasza tradycja przyjmuje się w USA

Tłusty czwartek to święto, które w Polsce obchodzimy nieprzerwanie od stuleci. W miasteczku Hamtramck (Michigan, USA) ze względu na dużą liczbę emigrantów z Polski obchodzony jest PACZKI DAY. 

Paczki Day to święto, który obchodzą mieszkańcy Hamtramck (USA), w tym samym dniu co w Polsce Tłusty Czwartek. Tradycja obchodzenia Tłustego Czwartku w mieście położonym na innym kontynencie wzięła się z powodu dużej ilości emigrantów z Polski. W latach 70. w Hamtramck polskie pochodzenie deklarowało aż 90 proc. mieszkańców. W mieście działają liczne polskie sklepy i „Polish Art Center”. Obecnie większość społeczeństwa miasta to muzułmanie, jednak mieszkańcy nie rezygnują z obchodzenia tego święta. 

Na Facebooku zorganizowane jest wydarzenie – Paczki Day, chęć wzięcia w nim udziału zadeklarowało ponad 1000 osób, a zainteresowanych jest ponad 10 tyś. Polskie piekarnie mają tego dnia bardzo dużo klientów, ponieważ tylko w tych piekarniach można dostać prawdziwego pączka. Amerykanie nie produkują takich pączków jakie znamy w Polsce, popularne są u nich donaty, czyli pączki z dziurką. Hamtrack to jednak nie jedyne miejsce, gdzie polska tradycja jest popularna – pączkowy szał znany jest również w Chicago. 

Na Twitterze możemy znaleźć wiele wpisów z ubiegłego roku. Miejmy nadzieję, że i tym razem każdemu uda się kupić pysznego pączusia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

661 More posts in Wydarzenia category
Recommended for you
"Dzień Matki"
Dzień Matki – co podarujesz najważniejszej kobiecie twojego życia

  26 maja już dzisiaj, a ty nadal nie wiesz, co możesz ofiarować osobie, która...