Olej z czarnuszki egipskiej na wagę złota
Olej z czarnuszki egipskiej bywa nazywany „złotem faraonów”. Jego różnorodne właściwości były docenione już w czasach starożytnych. Przepadał za nim zwłaszcza faraon Tutenchamon. Służący tego władcy mieli obowiązek zabierać ze sobą przynajmniej jedną buteleczkę cennej substancji za każdym razem, kiedy pojawiali się w jego otoczeniu. Olej z czarnuszki składa się w ok. 85% z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera także tymochinon, biotynę, przeciwutleniacze, beta-karoten oraz witaminę E. Aż trudno uwierzyć w to jak szerokie ma zastosowanie. Czy będzie przesadą nazwanie go panaceum?
Działanie antynowotworowe
Liczba zachorowań na raka wzrasta z roku na rok. Ludzie zaczynają poszukiwać alternatywnych metod leczenia. Z pewnością powinni oni zwrócić uwagę na olej z czarnuszki egipskiej. Przeprowadzono liczne badania, z których wynika, że substancja powoduje śmierć komórek nowotworowych i hamuje ich rozwój. Wnioski dotyczą m. in. przypadków raka skóry, piersi, płuc, wątroby, prostaty, ale także wielu innych. Siłą sprawczą tego niezwykłego działania jest tymochinon.
Działanie antyalergiczne
W okresie wiosennym mnóstwo osób boryka się z katarem siennym. Pojawia się wiele przesłanek o właściwościach antyalergicznych oraz przeciwzapalnych słynnego „złota faraonów” chociażby w przypadku tej dolegliwości. Badania, które przeprowadzono, wskazują, że ta niezwykła roślina może być zamiennikiem leków przeciwalergicznych, nie powoduje też żadnych działań niepożądanych, wręcz przeciwnie – można naprawdę wiele zyskać dzięki jej spożywaniu. Zostało udowodnione, że wpływa dobroczynnie na układ immunologiczny, co sprawia, iż nasz organizm szybciej i łatwiej pozbywa się wczesnych objawów przeziębienia. Alergicy są na nie narażeni bardziej niż osoby, które nie cierpią na alergię. Obniżona odporność powoduje, że mają mniej siły w walce z jej objawami. Zatem jeśli chcemy skutecznie zwalczyć tę męczącą dolegliwość, warto zaopatrzyć się w czarnuszkę egipską.
Obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi
Przeprowadzone badania wskazują, że olej z czarnuszki egipskiej obniża poziom glukozy, cholesterolu, a także trójglicerydów. Jeżeli jest on zbyt wysoki, może prowadzić do cukrzycy typu 2., miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy zawału.
Działanie przeciwpasożytnicze
W 2005 r. tureccy naukowcy dowiedli, że olej z czarnuszki wspomaga walkę z owsikami – niszczy zarówno dorosłe pasożyty, jak ich jaja. Egipcjanie z kolei, przeprowadzając badania na zwierzętach, odkryli, że olej ze starożytnej rośliny wykazuje silniejsze działanie niż czosnek. Wyniki innych badań potwierdzają z kolei, że pomaga zwalczyć tasiemca.
Zastosowanie w leczeniu chorób skóry
Olej z czarnuszki egipskiej może być stosowany również zewnętrznie na obszarach skóry zaatakowanych takimi chorobami jak łojotokowe i atopowe zapalenie skóry. Pomoże także w przypadku trądziku. Podobno już Kleopatra stosowała „złoto faraonów” jako naturalny kosmetyk i nakładała go na włosy. Poza tym jego działanie opóźnia starzenie i wygładza skórę.
Jak przechowywać olej
Jeśli chcemy kupić olej z czarnuszki, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jest on tłoczony na zimno i nierafinowany. Nie powinien także posiadać w swoim składzie żadnych substancji chemicznych, rzekomo wzmacniających moc. Aby zachował swoje właściwości trzeba go trzymać w ciemnej butelce w chłodnym miejscu. Najlepiej spożyć go w czasie trzech miesięcy od daty wytworzenia.
Źródło:http://www.czarnuszka.com.pl,http://zioladlazdrowia.pl,http://www.poradnikzdrowie.pl, http://olejzczarnuszki.eu.
_______________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.