Ogród smaków i zapachów

ziolazdaCoraz częściej decydujemy się na tworzenie „ogródków ziołowych” na działkach czy balkonach, rzesze miłośników gotowania cenią doskonały smak świeżych ziół uszlachetniający nawet najprostsze potrawy. Najpopularniejsze i jednocześnie najłatwiejsze w uprawie są: szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek – niezbędne w każdej kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, bazylia, estragon czy oregano. Te rośliny nie tylko przydadzą się w kuchni, ale ozdobią również nasze ogrody i balkony.

Bazylia

Roślina, która bardzo dobrze radzi sobie w polskich warunkach atmosferycznych. Na pewno wyrośnie nam zarówno w warunkach domowych, jak i w ogrodzie. Co ciekawe, doniczki z bazylią stojące na balkonie odstraszają komary i inne namolne owady. Bazylia kojarzy się głownie z daniami włoskimi, a przede wszystkim ze spaghetti. Jej aromat sprawia, że idealnie zgrywa się z  pomidorami („zioło pomidorowe”). Ponadto jest doskonałym dodatkiem do bakłażana, cukinii i szpinaku. Bazylia to podstawowy składnik pesto. Bazylia ma dodatkowo działanie łagodzące i wspomagające układ pokarmowy.

Oregano

Często nazywa się to zioło dzikim majerankiem – jest bardzo proste w uprawie. Roślina preferuje co prawda gorący, dość suchy klimat, ale będzie dobrze rosnąć również w trochę gorszych warunkach. Oregano sadzimy w suchej glebie, w pełnym słońcu. Kiedy wyrośnie, stosujemy je do sosów, pizzy, mięs i sałatek. We Włoszech zioło to używane jest powszechnie, najczęściej do pieczonych, smażonych lub grillowanych warzyw, mięs i ryb. Dobrze łączy się z ostrymi potrawami.

Oregano było używane jako środek antyseptyczny. Działa odtruwająco, wspomaga układ pokarmowy, ponadto, co ciekawe, łagodzi rany, podrażnienia i choroby skóry.

Tymianek

Tymianek ogrodowy to mała wieloletnia krzewinka. W przypadku uprawy tej rośliny, należy uważać przy jej podlewaniu – jeśli tymianek jest podlewany zbyt często, liście zaczynają czernieć i tracić smak, który powinien być dosyć ostry i wyrazisty z delikatnym posmakiem goździków. Tymianek szczególnie doceniany jest w kuchni francuskiej. Jego liście i gałązki dodaje się tam do wszelkiego rodzaju sałatek oraz do powszechnie znanej potrawy „clam chow” (zupa-krem z mięczaków). Tymianek doskonale komponuje się również z cielęciną, jagnięciną, wołowiną, drobiem i rybami. Powinien być również stałym składnikiem farszów, pasztetów i wędlin. Wzbogaca ponadto smak zup i bulionów. Niewielka ilość tego zioła ma działanie uspokajające, natomiast większe porcje są stymulujące. Zapobiega zakażeniom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym – można stosować go miejscowo np. do płukania bolącego gardła.

Rozmaryn

Aby dobrze się rozwijał należy zapewnić mu przede wszystkim dobre nasłonecznienie, dobry drenaż oraz dobrą cyrkulację powietrza. Rozmarynowi nie przeszkadza odbite od szyb czy ścian światło i ciepło – można go zatem z powodzeniem trzymać w domu lub na balkonie.

Ma charakterystyczny smak, lekko sosnowy, trochę słodszy od mięty, z lekką nutą imbiru – doskonale komponuje się z drobiem, rybami, jagnięciną, wołowiną, cielęciną, wieprzowiną, a przede wszystkim z dziczyzną.

Estragon

Najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie, poza tym lubi słońce. Dobrze czuje się w domu w doniczce. Używając go w kuchni należy szczególnie uważać – może dominować, zwalczając inne smaki. Świeże liście estragonu sprawdzą się na przykład jako dodatek do sałatek lub jako składnik klasycznych sosów i dressingów francuskich: remoulade, tatarskiego czy bearnaise. Estragon świetnie dopełnia smaku ryb i skorupiaków. Pasuje również do większości potraw z jajek. Można go użyć jako dodatku do smakowych octów, a także ziołowego majonezu i masła.

Estragon pobudza apetyt, działa także rozkurczowo. Pomaga również w bólach reumatycznych i artretyzmie.

Cząber

Roślina używana była w kuchni polskiej już w czasach, gdy nasi przodkowie nie znali jeszcze egzotycznych przypraw. Jest ziołem o wyraźnym i pikantnym smaku, przypominającym pieprz. Ma intensywną, żywą barwę i silnie korzenny zapach. Przyprawa ta ma wiele zastosowań, szczególnie w kuchni typowo polskiej, bardzo ciężkiej, gdyż wspomaga trawienie  – używamy jej do tłustych mięs, warzyw strączkowych, czerwonej i białej kapusty (razem z tymiankiem), ogórków, sałatek z ziemniaków, dziczyzny, sosów śmietankowych, potraw z grzybów, sosów pomidorowych, krupniku i zupy pomidorowej.


Roksana Lęga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ