Tarty z owocami
Tarta to łatwy, a jednocześnie przepyszny deser. Ten klasyk kuchni francuskiej możemy przyrządzić na najróżniesze sposoby. Naszym zdaniem najlepiej smakuje z dodatkiem słodkich owoców sezonowych. Prezentujemy 3 najciekawsze przepisy na letnie tarty.
Tarta z pieczonym jogurtem greckim i owocami leśnymi
Składniki na kruchy spód:
- 220 g mąki pszennej
- 90 g masła
- 30 g smalcu
- 3 łyżki zimnej wody
- 3 łyżki cukru pudru
- szczypta soli
Wszystkie składniki umieścić w naczyniu i szybko zagnieść. Z ciasta uformować kulę, spłaszczyć, owinąć folią, schłodzić w lodówce przez 30 minut. Ciasto można też wyrobić w malakserze. Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je na papierze do pieczenia na grubość około 3 mm, następnie razem z papierem przenieść nad formę od tarty, obrócić, delikatnie odkleić papier i wylepić nim formę do tarty, wysmarowaną wcześniej masłem i oprószoną mąką. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać specjalne kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może to być również fasola lub ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec kolejne 20 minut lub do mocnego zrumienienia ciasta. Ciasto powinno być całkowicie wypieczone, ponieważ nadzienie jest bardzo płynne.
Nadzienie jogurtowe:
- 600 ml jogurtu greckiego lub naturalnego
- 3 jajka
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka pasty z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1,5 łyżki golden syrupu lub miodu
Składniki umieścić w naczyniu i zmiksować blenderem. Odstawić na 10 – 15 minut, by ewentualna pianka powstała podczas miksowania opadła. Nadzienie jogurtowe przelać na upieczony spód. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190ºC i piec około 30 minut. Nadzienie jogurtowe powinno być ścięte na całej powierzchni tarty. Wyjać z piekarnika, przestudzić. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce.
Dodatkowo:
- 200 g jeżyn
- 200 g borówek amerykańskich
- cukier puder
Owoce wyłożyć na tartę, oprószyć cukrem pudrem.
Tarta z malinami bez pieczenia
Składniki na spód:
- 300 g markiz czekoladowych z nadzieniem czekoladowym (nadają się Oreo z czekoladowym nadzieniem lub inne)
- 50 g gorzkiej lub mlecznej czekolady, połamanej
- 50 g masła, w temperaturze pokojowej
Wszystkie składniki włożyć do malaksera i zmiksować do otrzymania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku. Przygotować formę do tarty o średnicy 25 cm, z wyjmowanym dnem. Wysypać do niej ciasteczkową masę, wcisnąć w dno i boki formy i wyrównać. Schłodzić, do momentu przygotowania kremowego nadzienia.
Krem śmietankowy z mleka skondensowanego:
- 250 g serka mascarpone
- 200 g mleka słodzonego skondensowanego
W misie miksera umieścić schłodzony wcześniej serek mascarpone i słodzone mleko skondensowane a następnie rozpocząć ubijanie. Powinien powstać gęsty, jednolity krem. Krem wyłożyć na schłodzony spód tarty. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce.
Dodatkowo:
- 600 g świeżych malin
- cukier puder do oprószenia
Na wierzch schłodzonego kremu poukładać maliny, oprószyć cukrem pudrem.
Tarta migdałowa z truskawkami
Składniki na kruchy spód migdałowy:
- 150 g mąki pszennej
- 50 g zmielonych migdałów
- 2 łyżki cukru pudru
- szczypta soli
- 100 g masła
- 1 jajko
Wszystkie składniki zagnieść ręcznie lub zmiksować malakserem. Ciasto owinąć folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 minut. Formę na tartę posmarować masłem i oprószyć mąką. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 2-3 mm i wyłożyć nim formę, ponakłuwać widelcem. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto. Piekarnik nagrzać do 200ºC, wstawić ciasto i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić z powrotem do piekarnika i piec dodatkowe 10 – 15 minut, do zrumienienia spodu. Wyjąć z piekarnika, wystudzić, usunąć formę wykładając spód na paterę.
Składniki na krem migdałowy:
- 6 żółtek
- 120 g drobnego cukru
- 20 g mąki pszennej
- 20 g mąki ziemniaczanej
- 450 ml mleka
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów
- 100 g masła
Żółtka i cukier utrzeć do białości i puszystości. Dodać 50 ml mleka, mąkę pszenną i ziemniaczaną, ekstrakt migdałowy i zmiksować. Resztę mleka zagotować. Na wrzące mleko wlać masę żółtkową i gotować, mieszając często, jak budyń, do zgęstnienia. Dodać masło, pokrojone w kawałki, wymieszać do jego roztopienia. Gotowy krem wyłożyć na kruchy spód, schłodzić.
Dodatkowo:
- 500 g truskawek
- pół szklanki płatków migdałów, podprażonych na suchej patelni
Na schłodzoną tartę wyłożyć truskawki, oprószyć migdałami.
Smacznego!
Beata Mironow, źródło: mojewypieki.com