Ochrona dłoni zimą

Nasze dłonie bardzo nie lubią zimy. Z każdym myciem rąk są mniej chronione, przemarzają i przegrzewają się na zmianę. W takich warunkach ciepłe rękawiczki to nie wszystko. Jest jednak kilka sposobów na to, by uratować skórę dłoni przed zaczerwienieniami, wysuszeniem i pękaniem.

wall321.com

Podstawa to oczywiście rękawiczki, zarówno te zimowe, w których wychodzimy na dwór, jak i te gumowe, do mycia naczyń. Zimowe uchronią przed przemrożeniem, ale należy uważać – jeżeli do przemrożenia już doszło, należy unikać wełnianych rękawiczek, które jeszcze bardziej podrażnią skórę. Wtedy warto wyposażyć się w pluszowe, które również są ciepłe, ale i bardziej miękkie. Gumowych rękawiczek warto używać przy kontakcie z detergentami – czy to przy myciu naczyń, czy przy sprzątaniu. Środki chemiczne bardzo wysuszają skórę, przez co staje się ona mało odporna na wszelkie uszkodzenia.

Nawet mycie rąk może źle wpływać na dłonie – wystawienie ich na mróz zaraz po umyciu może być tragiczne w skutkach. Ważny jest też wybór mydła – należy unikać zasadowych, a wyposażyć się w preparat z neutralnym odczynem pH. Mimo że kusi, to gorąca kąpiel nie służy dłoniom, ponieważ usuwa naturalną, ochronną warstwę tłuszczową skóry. Lepiej w trakcie mycia rąk powoli przechodzić od zimnej do ciepłej wody. Po całym procesie konieczne jest nałożenie kremu ochronnego – szeroki wybór tego typu kosmetyków można znaleźć w każdej drogerii.

Istnieje cała masa zabiegów kosmetycznych, które ratują skórę dłoni przed skutkami wystawienia ich na zimno. Najbardziej popularne z nich to kąpiel parafinowa oraz masaż i peeling dłoni. Zamiast niepotrzebnie wydawać pieniądze, można każdy z tych zabiegów przeprowadzić w domu, samodzielnie sporządzając odpowiednie kosmetyki.

Peeling cukrowy

Łyżkę cukru mieszamy z łyżką oliwy z oliwek oraz z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny. Zmieszane składniki nakładamy delikatnie na dłonie, masując je kolistymi ruchami. Po takim zabiegu skóra się rozjaśni, wygładzi i nawilży.

Krem do rąk

W proporcjach 4:6 mieszamy glicerynę i sok z cytryny, dodajemy kroplę ulubionych perfum lub olejków zapachowych. Regularne stosowanie sprawi, że skóra będzie natłuszczona i odżywiona.

Maseczka do rąk

Wydrążamy miąższ z jednego awokado, rozgniatamy go na papkę i nakładamy na dłonie na 10 minut. Awokado świetnie natłuszcza skórę i wpływa na jej dobrą kondycję za pomocą witaminy z grupy B oraz C, E i H.

Kąpiel parafinowa

Przed rozpoczęciem kąpieli należy dokładnie umyć ręce, zrobić peeling, a po nim użyć kremu lub nałożyć maseczkę na dłonie. Parafinę kosmetyczną rozgrzewamy do 50 – 55 stopni (można sprawdzić temperaturę termometrem kuchennym), po czym kilkakrotnie zanurzamy w niej dłoń na kilka sekund. Krótką chwilę czekamy, aż parafina zakrzepnie, po czym wkładamy dłoń w foliową rękawiczkę i owijamy ją ręcznikiem. Po 20 minutach zdejmujemy rękawiczkę wraz z warstwą parafiny. Skóra stanie się miękka i jedwabista.

Małgorzata Szpak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ