„O trudnym szczęściu bycia sławnym” – recenzja

„O trudnym szczęściu bycia sławnym” to książka z pogranicza psychologii i lifestyle’u. Borwin Bandelow skupił się w niej na zaburzeniach osobowości największych gwiazd show-biznesu – Marilyn Monroe, Kurta Cobaina, Michaela Jacksona i wielu innych.

namespedia.com

„O trudnym szczęściu bycia sławnym” zdążyło już zdobyć uznanie portalu literackiego Granice.pl – książka zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą książkę psychologiczną. Nic dziwnego – niewiele jest książek z tej kategorii, które czyta się tak lekko. Warto wziąć ją do ręki również dlatego, że można znaleźć w niej mnóstwo faktów z życia gwiazd, które nie są powszechnie znane. Pisarz przebadał setki biografii po to, żeby je porównać i wyciągnął wniosek: mają one wspólne elementy. I właśnie o tym mówi popularnonaukowe dzieło „O trudnym szczęściu bycia sławnym”.

Borwin Bandelow bierze pod pióro przeróżne zaburzenia, na które cierpią celebryci, m. in. narcyzm, borderline, seksoholizm, fobie i uzależnienia. Autor udowadnia, że większość sław ma problemy z osobowością, a robi to w bardzo przyjemnym stylu – nie jest nudno, sucho, naukowo. Dużo w książce elementów biograficznych, psychologii, a także zwykłego, ludzkiego ujęcia tematu.

Tryb życia gwiazd, ich środowisko, okres dzieciństwa, rockn’roll – wszystko to ma wpływ na ich późniejsze problemy. Pokazują one, jak niewiele jest różnic między geniuszem a szaleńcem. Tak jak powiedział kiedyś Gerard Depardieu: „Gdybym nie został aktorem, byłbym mordercą albo złodziejem” – Bandelow przytakuje i tłumaczy, dlaczego byłoby właśnie tak, a nie inaczej.

„O trudnym szczęściu bycia sławnym” to pozycja, której warto przyjrzeć się bliżej i dać wciągnąć się w nurt życia i problemów gwiazd.

Małgorzata Szpak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ