Dieta redukcyjna, czyli dieta szyta na miarę

Planujesz schudnąć, a jednocześnie chciałabyś poznać swój organizm, aby sposób odżywiania, który stosujesz nie był dla niego zbyt wykańczający? Poznaj dietę redukcyjną, która spełnia te dwa ważne wymogi!

Źródło: www.ivonnemarcano.com

Jaki jest cel diety redukcyjnej?

Głównym zadaniem diety redukcyjnej jest pozbycie się dodatkowych kilogramów. Jest to możliwe dzięki poznaniu zapotrzebowania energetycznego organizmu na kalorie. Nie jest to skomplikowane, gdyż wystarczy skorzystać z kalkulatorów kalorii dostępnych w Internecie. Wyniki warto skonsultować z lekarzem, dietetykiem lub trenerem personalnym. Osoby korzystające z tej diety również muszą poznać kaloryczność poszczególnych produktów. Tylko w taki sposób można dostarczać organizmowi pomniejszoną dawkę kalorii. Pierwsze efekty będą widoczne już po „obcięciu” ze swojego menu ok. 100-200 kalorii. Zwolennicy diety redukcyjnej uważają, że uczy ona systematyczności oraz dzięki niej można się „wsłuchać” w potrzeby organizmu.

 Zasady w diecie redukcyjnej

Istotną sprawą w diecie redukcyjnej jest regularne spożywanie posiłków w stałych odstępach czasowych. Należy przyjmować około 5 porcji pokarmu dziennie co 3-4 godziny. Nie można się głodzić, ponieważ prowadzi to do spowolnienia procesów metabolicznych czy spadku masy mięśniowej. Regularne spożywanie posiłków spowoduje, że organizm będzie spalał kalorie przez cały dzień. Pierwsze efekty są już widoczne po „obcięciu” ze swojego menu ok. 100-200 kalorii.

Co należy jeść na diecie redukcyjnej?

Każdy posiłek musi dostarczać organizmowi białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Należy spożywać węglowodany złożone − mają one niski indeks glikemiczny, dlatego zabezpieczają przed nadmiernymi skokami glukozy. Raptowny wzrost cukru zwiększa łaknienie oraz sprzyja tworzeniu się tkanki tłuszczowej. Dlatego poleca się chleb i makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż czy grube kasze. Źródłem białka mogą być jaja, chude mięso, ryby czy produkty mleczne. Przy wybieraniu tłuszczów najlepiej jest wybierać jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich m.in. oliwki, awokado, bakalie (np. orzechy, migdały), nasiona (np. pestki dyni czy słonecznika) czy oleje roślinne (np. lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek). Ze słodyczy, słonych przekąsek, gazowanych napojów, dań typu fast food oraz tłustych pokarmów dobrze jest zrezygnować. Co prawda, nie są one zakazane w diecie redukcyjnej, jeśli nie stanowią nadwyżki kalorii, ale warto z nich zrezygnować, gdyż wpływają niekorzystnie na organizm i mogą wydłużyć proces odchudzania. Na szczęście, nie musimy się ograniczać w jedzeniu warzyw, które dostarczają niezbędnych witamin i mikroelementów.      

Obowiązkowa aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest obowiązkowym elementem diety redukcyjnej. Aby wspomóc pozbywanie się tkanki tłuszczowej należy dostosować ją do swojej kondycji, ale przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę swoje zapotrzebowanie energetyczne. Należy również również poznać budowę swojego ciała, gdyż u każdego w innym miejscu odkłada się tkanka tłuszczowa, dlatego plan treningowy powinien być nieco odmienny. Dobrze jest wykonywać ćwiczenia aerobowe, które szczególnie sprzyjają utracie kilogramów. Dlatego pływaj, jeździj na wycieczki rowerowe, korzystaj ze stepu, bieżni i orbitreku minimum 3 razy w tygodniu. Aktywność fizyczna również poprawi Twoją kondycję, odporność i nastrój.          

Największa motywacja –monitorowanie swoich postępów

Ważnym elementem diety redukcyjnej jest monitorowanie swoich postępów. Dzięki stałej kontroli wagi będziemy pewni, które produkty nam służą, a które warto wyeliminować. Również dowiemy się po jakich ćwiczeniach i jak często wykonywanych obserwujemy największą utratę kilogramów.


______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ