Noc Muzeów w Warszawie

Już w ten weekend będziemy mieć wyjątkową okazję do nocnego zwiedzenia najważniejszych i najbardziej interesujących muzeów, galerii i instytucji kultury w całej Polsce. W Warszawie Noc Muzeów rozpocznie się wieczorem 16 maja. Tego dnia zwiedzającym udostępnionych zostanie aż 237 obiektów, do których wstęp będzie wolny. Których z nich absolutnie nie możemy przegapić?

{youtube}RtORg5a1wu4|600|450|0{/youtube}

Zamek Królewski – 19:00-1:00, wstęp wolny.

W programie między innymi zwiedzanie ogrodów zamkowych, warsztaty pantomimy dla dzieci „Poczet królów” i wykład kustosza Rafała Mroczka pt. „Duchy szwedzkich żołnierzy – czyli archeolog i antropolog na tropie zamkowych szkieletów”.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – 19:00-1:00, wstęp wolny.

Tego dnia będzie można bezpłatnie spacerować po Pałacu, wziąć udział w akcji Pałacowi Opowiadacze i obejrzeć kolekcję mody z epoki Księstwa Warszawskiego.

Muzeum Narodowe – 19:00-1:00, wstęp wolny.

W tym roku Muzeum Narodowe prócz wystaw i atrakcji dla dzieci przygotowało również pokaz kina plenerowego, który odbędzie się na Dziedzińcu Lorentza. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie też nowa odsłona części Galerii Sztuki XIX Wieku.

Galeria Zachęta – 19:00-1:00, wstęp wolny.

Prócz wystaw „Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce”, „Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi, obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks”, „PRAWDA, PIĘKNO, DOBRO” będzie można wziąć udział w warsztatach „O-świeć mnie! Lightrecykling” i wysłuchać ambientowego koncertu Warsaw Laptop Orchestra.

Centrum Nauki Kopernik – 20:00-2:00, wstęp wolny.

Dostępne dla zwiedzających będzie między innymi Planetarium, wszystkie galerie Centrum, wystawa czasowa pt. „Mikroświat” i przestrzeń eksperymentalna „Majsternia”.

Muzeum Azji i Pacyfiku – 19:00-1:00, wstęp wolny.

W tym roku tematem przewodnim Nocy Smoka będzie Wietnam i wszystko, co związane z jego kulturą, między innymi pokaz tańca z wachlarzami bojowymi, wystawa prac artystów wietnamskich i pokaz wietnamskich filmów dokumentalnych. Obejrzeć będzie można również wystawę papuaskiego artysty, Alphonse’a Kauage.

Galeria Foksal – 20:30, wstęp wolny.

Tego wieczoru w Galerii Foksal będziemy mogli zobaczyć dwa filmy: dokument Krzysztofa Kubickiego i Marka Młodeckiego pt. „Multipart” oraz film Antoniego Bohdziewicza pt. „Kalosze szczęścia”.

Galeria Schody – 20:00-1:00, wstęp wolny.

W Galerii Schody będzie można obejrzeć dwie wystawy: „Spessi: Jedzenie, ludzie i poczta” oraz „Katrin Elvarsdottir: Dwuznaczne / Equivocal”.

#POLIGON – 22:00-00:00

Eksperymentalna galeria studia projektowego MATOSEKNIEZGODA zaplanowała na ten wieczór swoje uroczyste otwarcie, połączone z wernisażem prac Olgi Czyżykiewicz pt. „Creeping Reality”. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Teatr Powszechny – 20:30-23:30, wstęp wolny.

W programie próba otwarta spektaklu „Fantazy” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary, wieczór muzyki improwizowanej w klubie MÓZG POWSZECHNY, a także wyprzedaż archiwalnych plakatów i programów.

Teatr Lalka – 20:00-00:00, wstęp wolny.

Tego wieczoru będziemy mieli okazję obejrzeć wystawę „Podziemne życie lalek”, zlokalizowaną w piwnicach Teatru.

Kino Luna – 22:00-00:00, wstęp wolny.

Kino przygotowało bezpłatne pokazy filmu „Warszawa 1935”, które odbywać się będą co pół godziny. Po seansie będzie można wziąć udział w zwiedzaniu fragmentów Śródmieścia Północnego, które pokazane były w filmie.

Centrum Edukacyjne IPN – 19:00-00:00, wstęp wolny.

Centrum zaprasza na Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych, podczas którego zaprezentowane zostaną gry planszowe i karciane o tematyce historycznej, zarówno bestsellery jak i te mniej znane.

Łazienki Królewskie – 19:00-0:30, wstęp wolny.

Nocny spacer po Łazienkach rozpocznie się pod pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze. Trasa zostanie trzykrotnie powtórzona o godzinach 19:00, 21:00 i 23:00.

Park Fontann – 21:00, wstęp wolny.

Organizatorzy specjalnie na Noc Muzeów przygotowali nowe widowisko multimedialne. Pokaz potrwa około 25 minut.

Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego – 21:00-2:00, wstęp wolny.

W tym roku przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się projekcja filmu „Muzeum Utracone 2015”, opowiadającego o dziełach sztuki utraconych w czasie drugiej wojny światowej.

Plac Zamkowy – 19:00-00:00, wstęp wolny.

Na placu Zamkowym zwiedzający będą mieli szansę obejrzeć projekt fotograficzno-kostiumowy pt. „Epoki miasta”, ukazujący piętnaście epok w historii Warszawy przez pryzmat zmieniającej się mody.

Więcej informacji na temat tych i pozostałych wydarzeń towarzyszących Nocy Muzeów w Warszawie na stronie akcji.

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ