Niesamowite kręgi w lesie w Japonii

W sieci krążą zdjęcia lasu w Japonii wykonane z drona. Fotografie wywołały spore poruszenie w mediach społecznościowych, ponieważ z góry widać na nich kręgi. W ich powstaniu nie ma jednak nic tajemniczego. Kręgi, które powstały w lesie w pobliżu Nichinan w prefekturze Miyazaki, zostały stworzone celowo przez leśników.

Kręgi są wynikiem 45-letniego „eksperymentalnego leśnictwa” – programu prowadzonego przez naukowców, którzy chcą zrozumieć, w jaki sposób rozwijają się lasy.

Okręg Miyazaki obfituje w cedry obi-sugi. W 1974 roku zespół naukowców postanowił zasadzić 720 nowych drzewek cedrowych w ramach eksperymentu mającego na celu zrozumienie wpływu gęstości lasu na wzrost drzew. Naukowcy chcieli zaobserwować, co by się stało, gdyby sadzili drzewa w bliskiej odległości od siebie i jak wpłynie to na ich wzrost i rozwój.

Drzewa sadzono w sekwencji okręgów, równomiernie rozmieszczonych w 10-stopniowych przyrostach promieniowych. Rezultatem był wzór koncentrycznych okręgów o różnej średnicy.

Wzór nie został wybrany ze względów estetycznych, ale raczej w celu umożliwienia naukowcom łatwej identyfikacji, które drzewa były częścią eksperymentu. Zespół prowadzi obserwacje regularnie od 45 lat.

Okazało się, że sadzenie w bliskiej odległości ogranicza wzrost drzew. Drzewa zasadzone w wewnętrznych okręgach, z proporcjonalnie mniejszą przestrzenią, wyrosły znacznie mniejsze niż te w zewnętrznych pierścieniach. Różnica wysokości między najmniejszymi drzewami w środku pierścienia i największym na zewnętrznym poziomie wynosiła ponad pięć metrów.

Te posadzone w wewnętrznych pierścieniach miały ograniczony dostęp do wody, światła słonecznego i składników pokarmowych w glebie. Zespół oczekiwał, że spowoduje to pewne różnice we wzroście, ale nie przewidziano zakresu różnicy.

Początkowo eksperyment miał trwać 50 lat, co oznaczało, że drzewa zostaną wycięte w 2023 roku.

Jednak naukowcy nie przewidzieli pięknych wzorów, które powstały w wyniku planu sadzenia. Różne rozmiary drzew w pierścieniu tworzą trójwymiarowy efekt i dają piękne wzory.

Do 2016 roku obserwacja drzew odbywała się w ramach pieszych obserwacji, co oznacza, że zespół nie był świadomy istnienia tak malowniczych kręgów w lesie. Jednak rozwój technologii dronowej sprawił, że w 2016 roku po raz pierwszy mogli zobaczyć las z góry.

źródło: donald.pl

Dodaj komentarz

5218 More posts in Newsy category
Recommended for you
Pielęgnacja skóry podczas mroźnych dni

Jak dbać o skórę podczas zimy? Czy w tym czasie powinniśmy używać innych kosmetyków niż...