Niesamowite kręgi w lesie w Japonii

W sieci krążą zdjęcia lasu w Japonii wykonane z drona. Fotografie wywołały spore poruszenie w mediach społecznościowych, ponieważ z góry widać na nich kręgi. W ich powstaniu nie ma jednak nic tajemniczego. Kręgi, które powstały w lesie w pobliżu Nichinan w prefekturze Miyazaki, zostały stworzone celowo przez leśników.

Kręgi są wynikiem 45-letniego “eksperymentalnego leśnictwa” – programu prowadzonego przez naukowców, którzy chcą zrozumieć, w jaki sposób rozwijają się lasy.

Okręg Miyazaki obfituje w cedry obi-sugi. W 1974 roku zespół naukowców postanowił zasadzić 720 nowych drzewek cedrowych w ramach eksperymentu mającego na celu zrozumienie wpływu gęstości lasu na wzrost drzew. Naukowcy chcieli zaobserwować, co by się stało, gdyby sadzili drzewa w bliskiej odległości od siebie i jak wpłynie to na ich wzrost i rozwój.

Drzewa sadzono w sekwencji okręgów, równomiernie rozmieszczonych w 10-stopniowych przyrostach promieniowych. Rezultatem był wzór koncentrycznych okręgów o różnej średnicy.

Wzór nie został wybrany ze względów estetycznych, ale raczej w celu umożliwienia naukowcom łatwej identyfikacji, które drzewa były częścią eksperymentu. Zespół prowadzi obserwacje regularnie od 45 lat.

Okazało się, że sadzenie w bliskiej odległości ogranicza wzrost drzew. Drzewa zasadzone w wewnętrznych okręgach, z proporcjonalnie mniejszą przestrzenią, wyrosły znacznie mniejsze niż te w zewnętrznych pierścieniach. Różnica wysokości między najmniejszymi drzewami w środku pierścienia i największym na zewnętrznym poziomie wynosiła ponad pięć metrów.

Te posadzone w wewnętrznych pierścieniach miały ograniczony dostęp do wody, światła słonecznego i składników pokarmowych w glebie. Zespół oczekiwał, że spowoduje to pewne różnice we wzroście, ale nie przewidziano zakresu różnicy.

Początkowo eksperyment miał trwać 50 lat, co oznaczało, że drzewa zostaną wycięte w 2023 roku.

Jednak naukowcy nie przewidzieli pięknych wzorów, które powstały w wyniku planu sadzenia. Różne rozmiary drzew w pierścieniu tworzą trójwymiarowy efekt i dają piękne wzory.

Do 2016 roku obserwacja drzew odbywała się w ramach pieszych obserwacji, co oznacza, że zespół nie był świadomy istnienia tak malowniczych kręgów w lesie. Jednak rozwój technologii dronowej sprawił, że w 2016 roku po raz pierwszy mogli zobaczyć las z góry.

źródło: donald.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4129 More posts in Newsy category
Recommended for you
Michał Szpak przygarnął pieska! Jak poznał pupila? Niesamowita historia!
Michał Szpak przygarnął pieska! Jak poznał pupila? Niesamowita historia!

Michał Szpak jest bardzo wrażliwym człowiekiem! Artysta kocha zwierzęta, ale tym razem posunął się o...