Niemiłe komentarze na papierosach, zniechęcające do nałogu – „Twój oddech jest nieprzyjemny”

Naukowcy z Australii wpadli na nowy pomysł, zniechęcający do palenia papierosów. Ich propozycją są komunikaty ostrzegawcze, pojawiające się na wszystkich papierosach. Przeczytamy na nich między innym, że jeden papieros to nawet 15 minut naszego życia.
 

Tym sposobem australijskie władze chcą całkiem zniechęcić obywateli do palenia. W tym kraju za paczkę papierosów należy zapłacić od 70 do 100 zł. Zresztą Australia to pierwszy kraj na świecie, który wprowadził popularne opakowania z szokującymi zdjęciami, które mają na celu odstraszenie przed paleniem.

Restrykcyjne regulacje są skuteczne – w 2016 roku wskaźnik palenia spadł do 12 procent – w skali całej populacji. 

Jednak to nie koniec trudności, jakie będą czyhać na palaczy w Austaralii. Naukowcy z James Cook Unveristity stwierdzili, że wielu aktywnych palaczy chce powiedzieć „stop” swojemu nałogowi, jednak potrzebuje do tego dodatkowego bodźca. Dlatego właśnie badacze stwierdzili, że dobrym pomysłem będzie umieszczenie ostrzeżeń, które będą się znajdować na każdym papierosie. Komunikaty mają odnosić się do zagrożeń zdrowotnych, jak i mają przypominać, że nałóg ten jest po prostu bardzo kosztowny. 

Nowe pomysł by ostrzec palaczy:

Na każdym z papierosów miałyby się znaleźć zawstydzające komunikaty, jak na przykład: „Palenie jednej paczki dziennie kosztuje 11 tysięcy dolarów miesięcznie. Co kupiłbyś za tę kwotę?” albo „Palenie sprawia, że twoje zęby są żółte”. Albo, że „spalenie jednej fajki to koszt kwadransa naszego życia”.

Drovandi chciałby także drukować informacje, gdzie zwrócić się z prośbą o profesjonalną pomoc. „Niektóre osoby nie reagują już na drastyczne obrazki, dlatego szukamy innych sposobów” – przekonywał Dr Aaron Drovandi z James Cook. 

Z analiz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że to wysoka akcyza nałożona na tytoniowe wyroby będzie najskuteczniejszą metodą na pozbycie się tak dużej ilości palaczy oraz uniemożliwienie palenia papierosów dzieciom.

Jesteśmy na tak!

Fot. Noizz

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ