Nie krzywdź swoich włosów!

wlosy tekst life4style.jpgWłosy są jednym z największych kobiecych atutów. Nieistotne czy są długie czy krótkie, kręcone czy proste, najważniejsze aby zdrowo wyglądały. Niestety większość z nas popełnia karygodne błędy, które powodują, że kosmyki stają się zniszczone, matowe i ciągle się łamią. Oto najpopularniejsze z nich.


Obróbka termiczna

Uzależnienie od suszarki, prostownicy i lokówki to przypadłość wielu kobiet. Od zawsze było tak, że panie o kręconych włosach marzyły o prostych, a te z prostymi śniły o loczkach i falach. Na (nie)szczęście pojawiło się mnóstwo urządzeń, które pomagają nam stworzyć na swojej głowie każdą fryzurę. Niestety ciepło wytwarzane przez lokówki i prostownice strasznie wysusza włosy, a aplikowanie tak wysokich temperatur każdego dnia może skończyć się tragicznym stanem włosów. Wtedy nawet najlepsze kuracje regenerujące nic nie zdziałają. Zastosowanie kosmetyków termoochronnych może pomóc, ale nie gwarantuje stuprocentowej bariery przed ciepłem.

Nieodpowiednie wiązanie włosów

Mocne upięcia są wygodne, ale niestety mają bardzo zły wpływ na kondycję włosów. Powodują między innymi ich wypadanie. Jeśli już decydujemy się na kucyka, powinnyśmy delikatnie związać włosy gumką, a nie ściskać z całych sił. Inną ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na frotki, których używamy. Zabronione są te z metalowymi elementami, ponieważ włosy zawsze się w nie wplątują i łamią.

Zabiegi na mokro

W przypadku mokrych włosów, popełniamy trzy podstawowe błędy. Pierwszym z nich jest mocne tarcie włosów ręcznikiem zaraz po kąpieli. Zwróć uwagę jak fryzjer suszy Twoje włosy – delikatnie nakłada ręcznik (najlepiej z mikrofibry) i odsącza nadmiar wody. Powinnaś robić tak samo, bo dynamiczne wycieranie powoduje mechaniczne uszkodzenia Twoich kosmyków. Kolejnym błędem jest czesanie mokrych włosów bez odżywki – to jest przyczyną podobnych zniszczeń, co w przypadku tarcia ręcznikiem – łamanie i wypadanie. Ostatnią kwestią jest spanie z mokrymi włosami – przez to końcówki mogą się rozdwajać.

Koloryzacja

Nie od dziś wiadomo, że farbowanie niszczy włosy. Jeżeli już zdecydujemy się na zmianę koloru, ważne aby stosować odpowiednie kosmetyki, które powoli będą odbudowywać strukturę włosa. Rozjaśnianie to największa krzywda (może na równi z trwałą), jaką można wyrządzić swoim kosmykom. Nieodpowiednio wykonany zabieg może zupełnie „wypalić” nasze włosy i jedynym rozwiązaniem będzie czekanie aż odrosną.

Nieodpowiednie kosmetyki

Niemalże wszystkie lakiery i pianki do włosów zawierają alkohol, a ten okropnie wysusza nasze włosy, dlatego gdy tylko możesz rezygnuj z nadmiernej stylizacji. Podobnie działają sylikony zawarte w szamponach czy odżywkach. Warto poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie kosmetyków pozbawionych tych szkodliwych substancji, nawet kosztem dużo wyższej ceny. Nasze włosy nie będą wtedy kruche, słabe i matowe, lecz mocne, sprężyste i lśniące – to podstawa!

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ