Nie daj się jesiennej chandrze!

Nadeszła jesienna pora – chłodna, deszczowa i ponura. Taka aura nie dodaje nam energii, wręcz przeciwnie – wiele osób popada w jesienną depresję. Jak sobie z tym radzić? Jak w prosty sposób poprawić sobie nastrój i odpędzić jesienną chandrę?

www.walesonline.co.uk 

Wbrew pozorom nie należy lekceważyć nagłej jesiennej zmiany nastroju. Jeśli pogorszenie się samopoczucia nie ma związku z jakimś konkretnym wydarzeniem, długie pozostawanie w takim stanie może prowadzić do poważnej depresji. Dlatego warto walczyć z jesienną chandrą i przegonić ją jak najszybciej.

 

Po pierwsze – światło!

Spadek nastroju jesienną i zimową porą związany jest z mniejszą liczbą słonecznych godzin. Gdy wstajemy do pracy, dopiero robi się widno, a gdy wychodzimy – jest już ciemno. Łatwo wtedy popaść w nieciekawy nastrój, wszystkie dni wydają się bowiem szare i ponure. Co można z tym zrobić? Otaczajcie się światłem! W weekend korzystajcie ze słonecznych godzin i wyjdźcie na spacer do parku. W domu zaś postawcie na kolory. Wystarczy kilka barwnych dodatków, by rozweselić mieszkanie. Dobrym sposobem na poprawę nastroju jest także fototerapia, czyli terapia światłem. Jest to bardzo skuteczny sposób walki z jesienną depresją – zmniejsza bowiem niedobór światła, czyli to, co jest jedną z przyczyn gorszego nastroju.

 

Pamiętaj o diecie

Przy wahaniach nastroju niezmiernie ważna jest codzienna dieta. Przede wszystkim trzeba uzupełnić jadłospis o dużą ilość owoców i warzyw. Dostarczają one organizmowi niezbędnej dawki witamin i minerałów, które są potrzebne zwłaszcza w takim okresie jak jesień. Jedzcie zatem dużo sałatek, surówek i pijcie koktajle owocowe. Na targach i bazarach jest dużo sezonowych owoców i warzyw, pojawiają się też cytrusy, więc jest w czym wybierać.

 

Postaw na aktywność

Choć jesień nie zawsze temu sprzyja, to warto się zmusić i wyjść z domu. W pogodny dzień choćby na spacer do parku, w ten bardziej ponury – do znajomych, do kawiarni na kawę i pyszne ciastko. Albo najlepiej znaleźć sobie nowe sportowe zajęcie i zapisać się na siłownię, zumbę, jogę. Cokolwiek Wam odpowiada, byle się rozruszać! Wysiłek fizyczny nie tylko poprawi kondycję fizyczną i spowoduje utratę zbędnych kalorii, ale pomoże także poprawić kondycję psychiczną.

 

Rozmawiaj, przytulaj się i dzwoń do znajomych

Nie zamykaj się w czterech ścianach po przyjściu z pracy do domu, ale rozmawiaj z bliskimi. Czasem najprostszym sposobem na poprawę nastroju jest rozmowa. Zadzwoń do przyjaciółki i porozmawiaj, nie odgradzaj się od ludzi. Poza tym nic tak nie poprawia nastroju jak przytulanie! Już dawno zostało udowodnione, że powinno się przytulać kilka razy dziennie. Zatem do dzieła!

 

Powyższe sposoby mogą pomóc w walce z jesienną chandrą, ale pamiętajcie – jeśli zły nastrój utrzymuje się długo i nic nie pomaga w poprawie humoru, najlepiej wybrać się do lekarza.

 

Agnieszka Głośniewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ