Najmłodsza miliarderka świata oszustką? Elizabeth Holmes straciła 4,5 miliarda dolarów
Przełomowe odkryciu w branży farmakologicznej sprawiło, że Elizabeth Holmes trafiła na szczyt listy najbogatszych kobiet świata, które same dorobiły się majątku. Wyceniany na 9 miliarda dolarów startup Theranos, który miał zrewolucjonizować zabieg pobierania krwi, dziś jest już prawie nic nie warty, a Holmes uważa się za oszustkę. Holmes jest założycielką i właścicielką 50% udziałów spółki Theranos, która jeszcze do niedawna warta była 9 miliardów dolarów.
Celem Theranos miało być zrewolucjonizowanie diagnostycznego badania krwi. Założycielka firmy zapewniała, że jej metoda będzie wymagała mniejszego nakłucia, przez co stanie się mniej bolesna, a w dodatku znacznie bardziej efektywna.
Przeprowadzone przez firmę Holmes wyniki badań wyglądały bardzo obiecująco. Mimo że z czasem pojawiało się coraz więcej zarzutów o nieprecyzyjne błędne raporty i manipulowanie faktami, młoda bizneswoman nadal jednak cieszyła się wiarygodnością i dużym zainteresowaniem medialnym. 31-latka stała się bohaterką dziesiątek wywiadów i inspiracją dla wielu młodych przedsiębiorców.
Oszustwo w końcu wyszło na jaw
Nikt do końca nie wiedział, w jaki sposób działa proponowana przez Holmes metoda, jednak apteki i firmy farmakologiczne chętnie podejmowały z nią współpracę. Przez jakiś czas Theranos odmawiał publikacji wyników swoich badań, zasłaniając się konkurencją i troską o utrzymanie tajemnicy działania nowej metody. Pod naciskiem z zewnątrz firma w końcu ujawniła swoje dane, a wtedy okazało się, że realne efekty nowoczesnych testów do analizy krwii nijak nie pokrywają się z obietnicami Holmes.
Na 200 przeprowadzonych badań krwi, jedynie 12 dawało wiarygodne wyniki. Innowacyjna metoda nie miała szans zastąpić tradycyjnego nakłucia!
‘Wartość’ Holmes, uznawanej dotychczas za jedną z najmłodszych miliarderek świata, była szacowana wyłącznie na podstawie wartości jej firmy. Kiedy akcje Theranos drastycznie spadły, Forbes ponownie wycenił Holmes. Tym razem 31-latka była zdaniem biznesowego magazynu warta zero dolarów.
– Jako prywatna marka nie mamy obowiązku ujawniać poufnych informacji na temat finansów firmy. Dlatego odmówiliśmy Forbes ich udostępnienia. Z przykrością widzimy, że w związku z tym wycenili wartość Theranos opierając się wyłącznie na medialnych spekulacjach i nieoficjalnych pogłoskach – skomentowała sprawę Brooke Buchanan będąca rzeczniczką Theranos. Holmes na razie nie wypowiedziała się na temat sytuacji firmy.
Losy Theranos są dziś wyjątkowo niepewne, a inwestorzy wysunęli już wniosek o odsunięcie Holmes od interesu. Według doniesień, sprawą zainteresowały się także władze federalne, które prowadzą już śledztwo na temat rzekomego oszustwa. Nawet jeśli młoda kobieta uniknie sankcji prawnych, nic już nie uchroni jej od utraty majątku.
_______________________________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.
Holmes jest założycielką i właścicielką 50% udziałów spółki Theranos, która jeszcze do niedawna warta była 9 miliardów dolarów.
Celem Theranos miało być zrewolucjonizowanie diagnostycznego badania krwi. Założycielka firmy zapewniała, że jej metoda będzie wymagała mniejszego nakłucia, przez co stanie się mniej bolesna, a w dodatku znacznie efektywniejsza.
Przeprowadzone przez firmę Holmes wyniki badań wyglądały bardzo obiecująco. Z czasem pojawiało się coraz więcej zarzutów o nieprecyzyjne błędne raporty i manipulowanie faktami. Młoda bizneswoman nadal jednak cieszyła się wiarygodnością i dużym zainteresowaniem medialnym. 31-latka stała się bohaterką dziesiątek wywiadów i inspiracją dla wielu młodych przedsiębiorców.
Nikt do końca nie wiedział, w jaki sposób działa proponowana przez Holmes metoda, jednak apteki i firmy farmakologiczne chętnie podejmowały z nią współpracę. Przez jakiś czas firma odmawiała publikacji wyników swoich badań, zasłaniając się konkurencją i troską o utrzymanie tajemnicy działania nowej metody. Pod naciskiem z zewnątrz Theranos w końcu ujawnił swoje dane, a wtedy okazało się, że realne efekty nijak nie pokrywają się z obietnicami Holmes.
Wyszło na jaw, że na 200 przeprowadzonych badań krwi, jedynie 12 dawało wiarygodne wyniki. Innowacyjna metoda nie mogła więc stać się alternatywą dla tradycyjnego sposobu pobierania krwi.
‘Wartość’ kobiety uznawanej dotychczas za jedną z najmłodszych miliarderek świata, była szacowana wyłącznie na podstawie wartości jej firmy. Kiedy akcje Theranos drastycznie spadły, Forbes ponownie wycenił Holmes. Tym razem 31-latka była zdaniem biznesowego magazynu warta zero dolarów.
– Jako prywatna marka nie mamy obowiązku ujawniać poufnych informacji na temat finansów firmy. Dlatego odmówiliśmy Forbes ich udostępnienia. Z przykrością widzimy, że w związku z tym wycenili wartość Theranos opierając się wyłącznie na medialnych spekulacjach i nieoficjalnych pogłoskach – skomentowała sprawę Brooke Buchanan będąca rzeczniczką Theranos. Holmes na razie nie wypowiedziała się na temat sytuacji firmy.