Pożegnaj nadwrażliwość zębów
Zęby i dziąsła są silnie unerwione dlatego nawet niewielkie uszkodzenie czy infekcja w jamie ustnej powodują nieprzyjemny ból. Każdy ząb oraz dziąsła wyposażone są w tysiące włókien nerwowych, zabezpieczonych tylko cienką warstwą szkliwa lub nabłonka. Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych zęby oraz dziąsła mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje odsłonięciem nerwów, a także większą wrażliwością na zimne, gorące, kwaśne czy słodkie pokarmy. Ten problem może pojawić się nagle i okresowo nawracać. Na szczęście przy zachowaniu odpowiednich nawyków można z nim skutecznie walczyć.
Przyczyny nadwrażliwości
W większości są to czynniki zewnętrzne, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Warto też pamiętać, że na stan jamy ustnej, tak jak na resztę organizmu ma wpływ również odpowiednio zbilansowana dieta. Najczęstszym czynnikiem jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Paradoksalnie, w przypadku skłonności do nadwrażliwości, zbyt częste i nadmiernie intensywne szorowanie zębów może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa, a nawet krwawienia dziąseł. Jeżeli więc podczas jedzenia gorących oraz zimnych dań pojawia się ból, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę. Dobrym wyborem będzie np. model Target Sensitive marki Jordan, stworzony specjalnie do zębów wrażliwych.
Wybierz odpowiednią pastę
Drugą ważną zmianą, która pomoże przy dolegliwości wrażliwych zębów, będzie wybór odpowiedniej pasty do codziennego stosowania. Tradycyjne produkty bardzo często wzbogacane są o składniki mocno ścierające, by skuteczniej usuwać przebarwienia i wybielać uśmiech. Jednak przy wrażliwych zębach oraz dziąsłach lepszym wyborem będzie specjalna pasta o gładkiej konsystencji zawierająca fluor, który uszczelnia powierzchnię szkliwa.
Bezbolesne mycie zębów
Często nagły ból zębów odczuwamy podczas mycia zębów tuż po spożyciu kwaśnych produktów. Dzieje się tak dlatego, że kwas owocowy zawarty np. w cytrusach, zmniejsza twardość szkliwa, przez co bodźce zewnętrzne dużo łatwiej przenikają do włókien nerwowych. Żeby temu zaradzić, dobrze jest popijać wodą mineralną kwaśne (lub słodkie) posiłki, owoce oraz soki. Zanim umyjemy zęby, odczekajmy kilka minut. Pomóc też może żucie gumy, która zneutralizuje kwaśny odczyn PH w jamie ustnej, dzięki temu podczas mycia zębów szkliwo nie będzie już tak podatne na czynniki zewnętrzne.
Dobra dieta
Nadwrażliwość pojawia się również jako skutek recesji dziąseł. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wspomnianą na początku dietę. Jadłospis ubogi w wapń oraz witaminy, bogaty natomiast w cukry wraz z kwaśnym odczynem spożywanych pokarmów, przyjmowanymi niektórymi lekami i nieodpowiednią higieną, prowadzącą do odkładania się płytki nazębnej, co może prowadzić do obsunięcia się dziąseł i w konsekwencji rozwinięcia się innych chorób jamy ustnej. Dlatego ważne jest, by pamiętać o odpowiedniej higienie zębów, działanie leków należy skonsultować z lekarzem (zwłaszcza gdy mamy skłonność do nadwrażliwości) i zadbać o zbilansowaną dietę. Takie zachowanie będzie miało wpływ nie tylko na zdrowe zęby oraz dziąsła, lecz także na lepszą kondycję całego organizmu.
Co jeszcze powoduje dyskomfort?
Ostatnią typową dolegliwością, która powoduje dotkliwy ból, utrudnia jedzenie i picie są małe ranki, afty oraz pleśniawki pojawiające się na dziąsłach, podniebieniu, języku, czy policzkach. Ich źródłem są zwykle uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. podczas jedzenia bardzo gorących lub twardych pokarmów. Negatywnie wpływa również nieodpowiednia dieta, czy osłabienie odporności, np. po antybiotykoterapii. Aby złagodzić te problemy, idźmy do apteki, w której dostaniemy wiele skutecznych specyfików dostępnych bez recepty. Domowym sposobem na piekące drobne ranki, a także skaleczenia powierzchni wewnątrz jamy ustnej, są płukanki i napary z rumianku lub szałwii lekarskiej. Oba zioła mają właściwości przeciwzapalne oraz kojące, dzięki temu przyspieszają gojenie urazów, a także zmniejszają ból. W trakcie kuracji warto też używać bardzo miękkiej szczoteczki i łagodnej pasty do zębów.
Dobre przyzwyczajenia
Większość sposobów na nadwrażliwość nie wymaga dużych nakładów finansowych ani czasu. Wystarczy wyrobić w sobie codzienne nawyki oraz wprowadzić kilka zwyczajów, by problem bólu zębów i dziąseł przestał nam doskwierać. Jeśli jednak nadwrażliwość nie mija przez dłuższy czas lub systematycznie nawraca, konieczna jest wizyta u stomatologa.
Źródło: Informacja prasowa Target Sensitive
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.