Nadsenność

nadsennosc tekst life4styleNa pewno nieustannie natykasz się na informacje na temat bezsenności i słyszysz o tym problemie wśród znajomych. Ty jednak masz zupełnie odwrotnie – przesypiasz połowę dnia, odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność. Takie objawy mogą świadczyć o przypadłości zwanej nadsennością.

Hipersomnia, bo tak fachowo określa się nadmierną senność, to zaburzenie polegające na ciągłym uczuciu senności, przedłużeniu snu w nocy do ponad 10h oraz ucinaniu sobie drzemek w ciągu dnia. Hipersomnię dzielimy na dwa rodzaje: spowodowaną przyczynami pierwotnymi i niepierwotnymi.

Hipersomnia niepierwotna

Jedną z jej przyczyn może być depresja. Jeśli obserwujesz u siebie w ostatnim czasie pogorszenie nastroju, brak motywacji oraz wspomnianą nadmierną chęć snu, może to wskazywać na pierwsze oznaki stanów depresyjnych. Jeśli przez kilka tygodni będzie się działo z Tobą coś niepokojącego, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa, bądź psychiatry, który poprzez odpowiednią terapię wyleczy Cię z choroby, a jednocześnie z nadsenności.

Kolejnym problemem jest tak zwany bezdech śródsenny. Jeśli chrapiesz lub często wybudzasz się w nocy, Twój sen staje się małowartościowy i niespokojny, nawet jeśli trwa długo. Staje się to przyczyną ciągłej senności w ciągu dnia.

Nadmierna senność może niestety świadczyć też o poważniejszych schorzeniach, takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub zapalenie opon mózgowych. Jeśli odrzucasz wszystkie dotychczas wymienione przyczyny, warto skontaktować się z lekarzem, który może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Nadmierna senność może być także wywoływana przez różne lekarstwa. Sprawdź zatem w dołączonej ulotce, czy nadsenność nie jest tam przypadkiem umieszczona jako jeden ze skutków ubocznych. Jeśli tak, warto pomyśleć nad zmniejszeniem dawki preparatu lub jego zmianą.

Hipersomnia pierwotna

Można ją rozpoznać dopiero wtedy, gdy objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc, a wszystkie niepierwotne przyczyny zostają wykluczone. Według badań opublikowanych na łamach Science Translational Medicine, osoby, które cierpią na hipersomnię mają w swoim płynie mózgowo-rdzeniowym substancję, która działa właściwie jak pigułka nasenna. Niestety, ta choroba jest nadal mało znana, a badania nad najlepszą metodą leczenia nieustannie trwają.

Jeśli masz problemy z długotrwałym snem, wyrób w sobie kilka korzystnych nawyków. Zacznij regularnie uprawiać sport, urządzaj sobie długie spacery i śpij przy otwartym oknie. Dobrym pomysłem jest także głębokie oddychanie przed snem oraz unikanie papierosów i alkoholu. Te sposoby mogą zmniejszyć nieco nieprzyjemne objawy nadsenności.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ